Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona, “13. Yüzyılda doğmaya başlayan ve 1000 yıla yaklaşmakta olan Avukatlık mesleğinin kutlu günü olan 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyoruz.  Hepinizi ülkemizin en önemli hukuk kurumlarından biri olan “ Manisa’ da Baro Var “ sözü ile ülkede hukuki güvenin simgesi olan Manisa Barosu adına saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.  Savunmanın Sokrates ile başladığını söyleyen birçok bilgi ışığında bugünkü heyecanımızın işaret fişeklerinden birisi, savunmanın en görkemli hali Sokrates’ in o muhteşem savunmasıdır. Belki de bu savunma bir destandır adaletin terazisinde izi silinmeyecek olan. Bugün bu heyecan ve o kendisine inanan Sokrates’ in savunma hassasiyeti ile sizleri selamlıyoruz. Eski köklerine indiğimizde bu kutsal mesleğin üstün, ayrıcalıklı ve güzel konuşan anlamına gelen “Advo-Catus” sözcüğünden çevrildiği bilinmektedir. Her ne kadar adının türediği kaynak böyle olsa da Avukatların bir üstünlük iddiası yoktur. Üstünlük isteği de yoktur. Avukatların istediği bir üstünlük ihtimali kabul edilebilir ki o da daima hukukun üstünlüğünü istediğimiz gerçeğidir. Sizleri bu kutsal isteğin güzelliği ile selamlıyoruz” dedi. 

Büyükşehir’den çalışanlarına müjde... Sosyal denge tazminatı yüzde 120'ye çıktı Büyükşehir’den çalışanlarına müjde... Sosyal denge tazminatı yüzde 120'ye çıktı

Rona, “Avukatlar yargının temel unsuru, karar ve iddia makamlarının adalet yolunda yoldaşıdır. Avukatlar Hakim, Savcı meslektaşlarımız ile ayrı amaçların tarafı değil sadece aynı amaç olan adalet erdeminin iş bölümü ilişkisi içinde üç ana temel unsurundan biridir.  Avukatlar, yargının “ öteki “ si değil, yargı kimdir denildiğinde verilecek her “ biziz “ cevabının içindeki saygın üç üyesinden birisidir. Bugün geldiğimiz noktada ilk baronun kurulduğu Atina’dan bugüne dek avukatlar bu kutsal savunma görevlerini Barolara bağlı dik duruşlarıyla, cesaretle icra etmişlerdir. Tarih bu büyük isimleri ve o yüce savunmaları bağrında bir mücevher olarak saklamaktadır. Avukatlar her daim Baroların sahibi, mücadele ruhu, vücudunun parçası ve nefesidir. Manisa Barosu avukatları ile tek vücut sarsılmaz bir yapıdır.  Avukatlar ve barolar bugün insan onurunun, temel hak ve hürriyetlerin, insan haklarının koruyucusudur. Avukatlar vazgeçilmez, devredilmez, bölünmez yönü ile yaşatılması gereken insan haklarının tarafıdır. Eşitsizlik, ayrımcılık, kölelik, işkence, nefret ve şiddetin karşısındadır. Avukatlar yaşam hakkının, özgürlüğün, kişi olarak tanınma hakkının, mahremiyet hakkının, düşünce, vicdan, din ve ifade özgürlüğünün, seçme - seçilme hakkının, çocuk haklarının, kadın haklarının, siyasi hakların, hayvan haklarının, çevre haklarının, hukuk önünde eşitlik ve adil yargılanma hakkının yanındadır. Avukatlar bu hakları savunma ve tarihe not düşmede hakim - savcı meslektaşlarımız ile birlikte diri bir bağlılık ve karşılıklı saygınlıkla başarıya inanmaktadır. Bu birlikteliği korumaya olan inancımızla tüm yargı camiamızı saygı ve destek olma sözümüzle selamlıyoruz” dedi. 
Manisa Barosu’nun ülkemizin en önemli baroları arasında yer aldığını ifade eden Başkan Rona, “Bugün Manisa Barosu ülkede avukatlık denilince akla ilk gelen güçlü kurumlardan biri hüviyetine kavuşmuştur. Elbette bu başarının yanında tarihi bir sorumluluğu da getirmiştir. Bugün Manisa Barosu, Yasama-Yürütme ve Yargı’nın tüm makamları ile işbirliği ve kurumsal saygınlık içinde örnek bir baro olarak Avukatlığın bu öneminin ve üstlendiği tarihi misyonun yanında meslek alanının içinde bulunduğu sahasal sorunların farkında, çözüm mücadelesinin içindedir. Bugün CMK ücretlerin düşüklüğü, Avukata yönelik şiddet, mesleğe yeni başlayan avukatların sorunları, kamu avukatlarının hakları, adliye yapımı ve diğer sorunlar başta olmak üzere tüm sorunlara ilişkin belge, rapor, döküman, başvuru, mücadele ve çalışmaları ile adaletle birlikte avukatlığı yüceltmek ve çözüm üretmek konusunda kararlılıkla öncü olmaya devam etmektedir. Varılan ve planlanan tüm çözüm ihtimallerinde Manisa Barosu’nun ruhu, izi ve katkısı takdir ve teşekkürle karşılanmaktadır Dün, bugün ve yarın ülkede savunmaya, yargıya umut olan çalışmaların mimarı olmaya devam edeceğiz. Üzerimizdeki cübbenin umudu, inancı ve kararlılığı ile tüm mücadele arkadaşlarımızı, üstatlarımızı, ülke hukukçularını selamlıyoruz.  Eğer bir gün bir yerde umut yitirilmiş bir yargı sisteminin olduğu düşünülürse bunun vebali biz hukukçuların sırtında acı bir iz olarak kalır, buna müsaade edemeyiz. Bugün ülke hukukçuları olarak hukukun üstünlüğü, hak arayışı ve adil yargılanma konularında terazinin hassas dilini dikkatle takip etmeli, vicdan ve hukuk arasındaki bağı güçlü, hukuk ilmi ve hukuk biliminin pozitif, şekli ve maddi unsurlarına özveri ile sahip çıkılan bir yargı inşaasının sorumluluğunu taşımak zorundayız. Nerede adalet sorusuna ahengi güçlü üç bileşen ile güçlü şekilde burada adalet işte tam da burada demek zorundayız. Meslek andımız gereği biz avukatlar bu hassasiyetle yargıda birlikte adalet için ortak hedef ve inançla çabaladığımız hakim ve savcı meslektaşlarımızın yanında güçlü savunma makamı olarak hazırız. Adalet için hassasiyetle vicdani sorumluluğu içselleştirmiş güçlü hakim, güçlü savcı, güçlü avukat idealimize olan bağlılığımızı bir an olsun yitirmeyerek daha çok çalışmaya devam edeceğimizin sözü aramızdan ayrılan birbirinden değerli meslektaşlarımızı aziz hatıraları ile anıyor, ruhları şad olsun diyoruz.  Aiden maziye adalete nefes olan, halkımızın kalbine umutsuzluk anında cübbesinin şerefli görkemi ile umut taşıyan tüm hukukçularımızı, tüm meslektaşlarımızı saygı ve minnetle selamlıyoruz” diye konuştu. 

Rona sözlerini şöyle sürdürdü: “Umut olmaya, hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına bağlılıkla yol almaya devam edeceğiz.  Burada bulunan tüm kıymetli hazirunun önünde bir kez daha başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin tüm kurucu iradesini saygı ve özlemle selamlıyor, adaletin devletin temeli olduğu düsturunu yürekten hissederek yarınlara kararlı adalet neferleri olarak yürümeye devam edeceğimizin sözünü bir kez daha tekrar ediyoruz. Söze sadık kalıyoruz ve biliyoruz ki “ vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. “ Görevimizi en iyi yapma vizyonumuzu her 5 Nisan’ da daha bir zirveye taşımanın kararlılığı ile geleceğin adalet ile inşaasında söz sahibi olmaya devam edeceğiz.  Avukatlar olarak verdiğimiz sözümüz, andımızın gereği göğsümüzde parıldayan onurumuzdur. Bu onuru yüceltme ve bu onurla yücelme sevdamız kalbimizde her yeni gün yeniden yeşermeye devam edecek. Yaşasın herkes için adalet ve yaşasın şanlı savunma mücadelemiz! Manisa’ da bunun için Baro var! Tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun.  Nice 5 Nisan’lara gurur ve umutla!”

Editör: İclal Çiçek