SPİL YOLUNDA KURULACAK SEYİR ALANI BÖYLE OLACAK

banner297

Manisa'da Spil yolu üzerinden kaldırılan ruhsatsız işletmelerin bulunduğu alanda, Ulu Camii ve Çevresi Millet Bahçesi Projesi kapsamında düzenlemeler yapılacak.

Manisa 22.01.2022, 15:41
SPİL YOLUNDA KURULACAK SEYİR ALANI BÖYLE OLACAK

Geçtiğimiz ay, Spil yolu üzerine kurulan ruhsatsız işletmeler polis ve zabıta ekipleri eşliğinde kaldırılmıştı. 

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Spil yolundan kaldırılan ruhsatsız işletmelerin görüntü kirliliğine neden olduğunu belirterek, Ulu Camii ve Çevresi Millet Bahçesi Projesi kapsamında bölgeye seyir terası, restoran, yeşil alan ve dinlenme yeri yapılacağını söylemişti.

Peki Spil yolunda ne gibi düzenlemeler yapılacak?

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, hedef projelerinden biri olan Camii ve çevresi peyzaj projesi kapsamında, bölgedeki tescilli yapıların koruma alanında kalan rekreasyon ve yeşil alanların düzenlemeleri yapılacak.

Proje hakkında detaylı bilgi

Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığınca, 2012 yılı başından itibaren kamulaştırma kapsamında 51 bin 255 metrekarelik alanın 38 bin 833 metrekarelik kısmında 108 parsel ve 185 adet binanın kamulaştırılma çalışmaları tamamlanarak binaların yıkımı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma çalışmaları için taşınmaz sahiplerine yaklaşık 12.000.000,00 TL (12 milyon) bedel ödendi. Ulucamii ve çevresindeki tescilli yapıların koruma alanını içeren 51 bin 255 metrekare alanda Kentsel Tasarım Projeleri, 38 bin 833 metrekarelik kamulaştırma çalışmaları tamamlanan alanda, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığınca çevre düzenleme peyzaj uygulama projeleri ihale edilerek 14.10.2016 tarihinde çalışmalar başlatıldı. Proje kapsamında; hazırlanan jeolojik etüd doğrultusunda alanda Manisa panoramasının izlenebileceği üst kafe (restoran) yapısı ve seyir terasları, alanın topografik yapısına uygun dolaşım ve dinlenme alanları bu alanın içinde konumlanmış wc yapısı ve halkın kullanımına yönelik gömük kafe yapısı, Ulucamii yanında bulunan büfe-wc yapısı, mevcut bitki florasının korunduğu peyzaj tasarımları yer almaktadır. Kentsel tasarım ve uygulama projeleri Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığınca hazırlatılan proje, İzmir II Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 24.11.2017 tarih ve 9103 sayılı kararı ile onaylandı.

Kafelerin kaldırıldığı alanların son hali ve Büyükşehir'in projesine ait görseller

Yorumlar (2)
DD 4 ay önce
çok güzel bir proje tebrik ederim. umarım yapılan tesislerin işletmeleri tanıdık sivil kişilere verilmez. belediyenin kendisi sosyal tesis olarak işletmesi lazım ki vatandaş yararlanabilsin.
Nurettin Koc 4 ay önce
Lebi derya araziler...Manisa ya nazır Kov oradaki güçsüz savunmasız mülk sahiplerini ver ellerine 3 kuruş,tapu mapu hikaye,oldumu oldu.Hukuk guguk,git gelişmiş ülkede yap görelim.İnsanlar kiracı,iş bitik,herşey güçlünün.
19
açık