MANİSA'DA ÜCRETSİZ BİNİŞLER ARTINCA ŞOFÖRLER EYLEM YAPTI

banner297

Manisa’da halk otobüsleri şoförleri yaşadıkları sıkıntıları gerçekleştirdikleri eylemle dile getirdiler. Manisa 155 Nolu şehiriçi denetimli özel halk otobüsleri Karaçay’da bir araya geldi. 65 yaş ve üstü başta olmak üzere ücretsiz binişlerin artmasına, gelirlerin azalmasına rağmen giderlerin çoğalmasına tepki gösterdiler.  İptal edilen sözleşmenin yeniden imzalanmasını istediler. 

Manisa 02.09.2021, 16:33
MANİSA'DA ÜCRETSİZ BİNİŞLER ARTINCA ŞOFÖRLER EYLEM YAPTI

Halk otobüsü sahiplerinden Kasım Delen, “1982’den beri baba mesleği olan bu işi yapıyorum. Bu işin çıraklığını, kalfalığını, ustalığını yapmış bulunmaktayım. 2012 yılında bizi dolmuştan otobüse çevirdiler. 2013’te çıkan 4736 sayılı kanuna göre 65 yaş, engelli başta olmak üzere 17 kalem bedava yolcu taşıyoruz. 8 senedir çok mağdur duruma düştük. Pandemi üstüne tuz biber oldu. Yüzde 15 kapasite ile çalıştık. Bu durumda bu kazançla ne mazotlarımızı, ne tamirciye olan borçlarımızı, motorlu taşıtlar vergimizi, vizemizi ödeyemez duruma geldik. Manisa’mıza hizmet edemez duruma geldik. Şuan 15 aracımız tamircide bulunuyor. Sayın cumhurbaşkanımıza, sayın Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e sezimizi duyurmak istiyoruz. Belediye kesintisinin yüzde 5,5’tan yüzde 1’e çekilmesini, ücretsiz taşımanın kişi başına ücretinin ödenmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde biz bu işi yapamaz duruma geliriz. Yetkilileri bir an önce göreve davet ediyorum” dedi. 
Halk otobüsünün giderlerinden bahseden Delen, “Halk otobüsünün aylık gideri şoför parası 10 bin TL, mazot gideri 8 bin TL, tamir bakım gideri 3 bin TL, diğer giderler 2 bin TL’dir. Toplam masrafımızı 1 otobüsünün aylık gideri ortalama 23 bin TL. Gelirler aylık 7 bin TL. Böyle olunca her ay 15 bin TL içerideyiz. Artık dayanamaz gelemez hale geldik. Başkan Cengiz Ergün’ün bize en kısa zamanda randevu verip sorunlarımıza neşter vurmasını istiyoruz, Ayrıca buradan masa başında oturan ve sosyal medyadan yazan memurlara sesleniyoruz. Cumhurbaşkanımız pandemi küresel mücadele ulusal diyor. Kolluk kuvvetleri ve sağlık çalışanları hariç maaşlarınızın yüzde 50’sini almayın olsun bitsin. Bırakın yüzde 50’yi yüzde 1 bile kesilse sesiniz çıkar” diye konuştu. 
Delen, “Anayasanın 173. Maddesi diyor ki devletimiz esnafı kollayıp kollamakla görevlidir. Bu maddenin bir an önce işleve girmesini istiyoruz. Eskiden en iyi lastikleri kullanıyorduk, şuan kullandığımız en kötü lastik. Bu da imkansızlıktan oluyor” ifadelerini kullandı. 
Mustafa Kemal Uruşak, halk otobüsünden tekrar minibüse dönmek istediklerini söyledi. 
Bütün şoförlerin mağdur olduğunu belirten Ömer Yıldız, “Taşımanın en kral hizmetini veriyoruz ama karşılığını alamıyoruz. 65 yaş üstü ve engellilerden dolayı mağdur oluyoruz. Bir durakta binip bir durakta inmesi. Psikolojimiz tamamen bozuldu. Para kazanamaz duruma geldik. Buradan direk cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız esnafımızın yükünü alıyoruz demiştiniz. Buyurun yükümüzü almaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Pandemiden önce araçların sözleşmeli olarak çalıştığını ifade eden Emrullah Şahin, pandeminin Türkiye’ye girmesiyle belediye tarafından anlaşmamın feshedildiğini söyledi. Şahin, “Belediye başkanımız bizi kaderimize mahkum etti. İstanbul ve birçok şehirde bu işi yapan arkadaşlarımız. Oradaki belediye başkanları araçları kiraladı. Bu dönemdeki mağduriyetini gidermiş oluyor. Cengiz başkana buradan sesleniyoruz. Sözleşmeyi yeniden yapalım. Bu mağduriyetten kurtulalım. Ücretsiz yolcu taşıyoruz. Bu konuda çok büyük sorun yaşıyoruz. Bu durumda vatandaşlar bırakın bizi yaşlılara bile saygı göstermez oldu. Bunların bir an evvel çözülmesi lazım. Evet devlet bize bin lira araç başına para veriyor ama bizim taşıdığımız yolcunun aylık ücreti 4-5 bin lira zararları var. Baktığınız zaman bu çerez parası. Bizim huzura kavuşmamız için bir an önce masaya oturup yeniden sözleşme yapılması lazım.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (18)
AĞLAMAYIN ARTIK 12 ay önce
Allah sizi bildiği gibi yapsın. Türkiye'nin en pahalı şehiriçi toplu taşımalarından biri Manisa'da. Karşılığında verilen hizmet rezalet. Yaz günü tıklım tıklım, klimaları çalıştırmıyolar, kafalarına göre otobüs boşken yolcu almamazlık yapıyorlar, durakları pas geçiyorlar, yaşlıları azarlıyolar elli tane ofsaytları var. Hala daha ağlıyorlar bitmedi bunların açgözlülüğü.
TÜRKOĞLU 12 ay önce
sıkıyorsa artan benzin,mazot, vergi, vs fiyatlarına isyan edip eylem yapsanıza...!
Memuroğlu memur 12 ay önce
Yıllardır millete en rezil hizmeti, en yüksek fiyattan verdiniz. Maganda şoförler, her tarafı dökülen otobüsler, kısacık mesafeler için alınan fahiş biniş ücretleri vs. Yıllar önce belediyenin çatısı altına girerken bugün şikayet ettiğiniz her şeyi kabul ederek girdiniz. Tabi o zaman her şey tıkırındaydı, bu iş yağlı kapıydı. O zaman umursamadığınız işçi, memur, vatandaş bugün size neden acısın? Hadi kardeşim gidin kenarda ağlayın.
Hüseyin 12 ay önce
Havuz sistemi olunca paraları çalamadınız adam yaş olmuş 65 cebindeki paraya göz dikin engellilerden para bekleyin oh ne ala memleket beğenmiyosanız manisayı terk edin arkadaş eskiden hat kavgası yapıyodunuz şimdide yapında görelim
NEŞTER 12 ay önce
1- Manisayı Büyük Şehir statüsüne sokup ta, evdeki ve çarşıdaki pazarın aynı olmayacağını ilk seçimlerle anlayanlar, belkide dizlerine bayağı bir vurmuşlardır.Bu durum geçmişte kaldı ve şu an vatandaş olarak bizleri ilgilendirmiyor. Manisanın gerçek anlamda büyük şehir statüsüne kavuşabilmesi için yıkılıp yeniden imar edilmesi gerekir. Bundan dolayı halen gözümüzde Manisa köylerden oluşan büyük bir köy topluluğudur.
2-Şehir içi ile ilçeler arası taşımacılık işi; belediyelerin bilgisi, ilgisi dahilinde araç sahiplerinin tamamıyla insafına, iz'anına bırakılmıştır. Şehir içindeki duraklarda en az bekleme süreniz 45 dakikadır. Bu süre kimi güzergahlarda ise 1 saattir. Bu durum, Büyük Şehir yapılan Manisanın ve onun seçilmişlerinin şanına yakışan bir durum mudur? Hangi büyük şehirde bir durakta siz 1 saat otobüs beklersiniz? Cevap, tabi ki Manisa. 3-Şöförlerden biri, şehir içi taşımacılıkta tekrar dolmuş sistemine dönmek istediklerini belirtmiş. Bu şöför yerden göğe kadar haklı olan bir cümleyi dile getirmiş.Çok doğru bir söylem. Dolayısıyla ucube niteliğindeki yarım otobüslerin şehir trafiğini terk etmesi yerinde bir uygulama olur. 4-Kırmızı Elektrikliler malumunuz saatte bir geçiyor duraklardan. Maksat; Dostlar pazarda görsün hesabı.. Biz pazarda Büyük Şehir Belediyesinin daha fazla kırmızılarını, mavililerini görmek istiyoruz. Bakalım ileriki süreçte görebilecek miyiz?
eem 12 ay önce
fahiş fiyatlar sebebi ile cebiniz ağzına kadar dolu zaten 65 yaş üstü olanlarda bedavaya binsin bişey kaybetmezsiniz...
ozgurtrk 12 ay önce
Manisa da şuanda fiyatları bilmiyorum ancak kartlı ile kartsız arasında fiyat farkı var bunu da dile getirsenize şehir dışından gelen birisi nasıl kart alacak hemen...
otobüscü değilim. 12 ay önce
otobüscüler haklı.Bu beleş binişlerinde günlük yada aylık belli bir kotası olsun.Fazladan binen parasını kendisi ödesin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
açık