KAHVEHANELERİN 45 GÜNDÜR KAPALI OLMASINA MANİSA'DAN TEPKİ

Manisa Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin, 45 gündür kapalı olan işyerleri nedeniyle esnafın Kovid-19 yerine açlıktan ve sıkıntıdan ölüme mahkum edildiğini söyledi. 

MANİSA 30.04.2020, 15:59
KAHVEHANELERİN 45 GÜNDÜR KAPALI OLMASINA MANİSA'DAN TEPKİ

Çetin,  “Dünyayı tehdit eden yeni tip Koronovirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle İçişleri bakanlığının genelgesine istinaden 17 Marttan itibaren odamıza kayıtlı kahvehane, çay ocağı, çay bahçesi, kafe, kafeterya, internet kafe ve oyun salonu işletmeleri faaliyetleri geçici süreyle durdurulmuştur. İşyerlerimizin kapatılmasının ikinci gününde mağduriyetlerimizin giderilmesi yönünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik Kalkınma İstikrar Paketi bizleri umutlandırmış olsa da bu tedbirler yeterli görülmemektedir.  Her ne kadar paket kapsamında işyerli sahiplerine 25 bin TL, kredi imkânı olsa dahi bazı üyelerimiz şartları taşımadığından, başkaca borçları olduğundan, faizli olması sebebiyle dini vecibeleri gereği ve diğer sebeplerden dolayı kredi kullanamamışlardır.  Bu destek paketinde ve diğer açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapanan üyelerimizin beklentisi kira yardımı, elektrik, su, doğalgaz, vergi, stopaj, SSK/BAĞKUR, belediyelere ve diğer kurumlara ödenen vergilerin Devletimiz tarafından ötelenmesi yerine karşılanması veya silinmesidir. Ayrıca üyelerimizin geçimini sağlayabilecek, hayatını idame ettirebilecek miktarda en az asgari ücret nispetinde nakdi yardım yapılmasıdır. Ne yazık ki tüm bu beklentilerimiz maalesef açıklanan pakette yer almamış, esnafımız Kovid-19 yerine açlıktan ve sıkıntıdan ölmeye mahkûm edilmiştir.  Birde bunlar yetmezmiş gibi 45 gündür kapalı olan işyerlerimize tüketim olmadığı halde su, elektrik ve doğalgaz faturaları gelmektedir. ödenmeyen elektrik faturalarından dolayı elektriklerimiz kesilmektedir” dedi. 

Yaşanan sıkıntıları en üst makamlara ilettiklerini vurgulayan Çetin, hem devletten hem de yerel yönetimlerden beklentilerinin olduğunu belirterek, “Üyelerimizin bu sıkıntılarını ve beklentilerini üst kuruluşlarımız Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği, Türkiye Kahveciler Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu başta olmak üzere, Manisa Valiliğine, Manisa Milletvekillerine, yerel siyasetçilere ve Belediye yetkililerine bildirmiş bulunmaktayız. Her zaman devletimizin ve yerel yönetimlerin aldığı kararlara itiraz etmeden riayet eden, üzerine düşen sosyal ve ekonomik sorumluluklarını yerine getiren 45 gündür işyerleri kapalı olan ve herhangi bir geliri olmayan üyelerimizin; Devletimizden beklentileri hayatını idame ettirebilmek için en az bir asgari ücret tutarında nakdi yardım yapılması. Faizsiz Kredi verilmesi.(en az 6 ay ödemesiz). Kira Yardımı yapılması. Kapalı olunan günlere ait SGK/Bağkur primlerinin devlet tarafından karşılanması. Yerel Yönetimlerden Beklentilerimiz:  İşyerlerimiz kapalı ve tüketim olmamasına rağmen MASKİ tarafından gelen Su Faturalarının iptal edilmesi. İşyerlerimiz kapalı olmasına rağmen GEDİZ A.Ş. tarafından faturalandırılmanın ve ödenmeyen faturalardan dolayı Elektrik Kesme işleminin yapılmaması. Kapalı olunan günlere ait katı atık toplama ücreti, işgaliye ücreti, emlak, çevre temizlik, tabela ve reklam vergilerinin alınmaması.    Vatandaşlarının Kovid-19 sebebiyle yaşadığı mağduriyetlerini gidermeye çalışan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Millet Vekillerimiz ile diğer kurum ve kuruluşlarımıza ve burada çalışanlara desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim. Devletimizin sadece iyi gününde değil kötü gününde de olan toplumun omurgası esnafımızın hayatını idame ettirebilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşları gerçekçi ve samimi çözümler üretmesi için göreve davet ediyor, sıkıntılarımızın beklentilerimizin acilen giderilmesini yetkililerden arz ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (11)
Tam Manisalı 5 ay önce
Geçen sene Şehzadeler Belediyesi ile bir olup sahurda da kahvaneleri açmıştınız hani,işe gidecek insanları uyutmamış, ne kadar aylak adam varsa toplamış, sabaha kadar "kahve muhabbeti" yaptırtmıştınız hani.ONUN YERINE SAYIN Bay Başkan.Bence kahvaneler hepten kapatılsın. Hiç ama hiiiç açılmasın.Soruyorum kahvane nedir, ne işe yarar.Zaten her gün elli tane dudağın değdiği bardaktan çay içen birisinin kahvane alışkanlığı dudak tiryakiliğinden öte değildir.
Sşga 5 ay önce
Ağzınıza sağlık.
Ali 5 ay önce
Ah be dayım sen de haklısın ama esas olan yaşamaktır.
Murat 5 ay önce
yaa bir sus..
ahmet 5 ay önce
adamların umrunda değilki yasak diyor kapatıyor ne elektirik parası almayayım ne suyu almayayım diyor soyuyorlar esmen milleti esnafı ....
Sşga 5 ay önce
Kapalı olan yere elektrik ve su faturası zaten gelmez.
KLAVUZ 5 ay önce
Tedbirlere ve kurallara uymak lazım Başkan. Laflamanın yeri ve zamanı değil.
sermet 5 ay önce
....Açın kahveleri gelen olurmu bakalım...
Akdede 5 ay önce
PAZARDA MARKETTE MAĞAZALARDA HERKES İÇ İÇE, BENCE KAHVELER DE AÇILMALI KUAFÖRLERDE.
Hakkı 5 ay önce
Kahveler artık eskisi gibi olmayacak, o yüzden şindşden vestel e iş başvurusu yapın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
parçalı az bulutlu