Ehliyet yenileme süresi uzatıldı  

banner297

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin (ehliyet) değiştirilme süresinin 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzaltıldığını duyurdu.

Genel 19.10.2022, 21:19
Ehliyet yenileme süresi uzatıldı  

Son dakika haberi! 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin (ehliyet) değiştirilme süresi 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzaltıldı.
Genel Müdürlükten, daha önce 31 Aralık 2022 olarak belirlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresine ilişkin açıklama yapıldı.
Genel Müdürlüğün yazılı açıklamasında, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerektiği ve bu sürenin İçişleri Bakanlığınca uzatılabileceği belirtildi.

Türkiye ve dünyada 2020-2022'de salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri ifade edilen açıklamada, nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı bilgisi verildi.
EHLİYET YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER
- Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılacak.

- Eski ehliyet belgesi
- Sürücü olur niteliği taşıyan sağlık raporu,

-1 adet biyometrik fotoğraf,

-Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,
Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).


 

Yorumlar (1)
Anlamak imkansız 2 ay önce
Hala devlet bu saçmalıkta niye diretiyor anlamak mümkün değil. Nüfusa diyorum ki; ''Kardeşim yeni kimlik çıkaracağım, ehliyet bilgilerini de gir kimliğe, 2 iş olmasın''. Nüfus ''Hayır olmaz diyor, Ehliyeti de yeni çıkaracaksın, sana vereceğiz, sen bunu kimliğe şimdi yükleyin diye geri uzatacaksın'' diyor. Nasıl saçmalanır, nasıl kart ve bedeli heba olur, nasıl vatandaş ve memur iki defa meşgul edilir, nasıl zaman çalınır sorularına verilebilecek en güzel örneklerden biri bu işlem olsa gerek. Bir de diyorlar hantal bürokrasi kalktı, millete hızlı hizmet edilecek!!!