AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU BULANAN ANNELER ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR!

banner297

Manisa’da yıllarca Sosyal Güvenlik İl Müdürü olarak görev yapan İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, 2008 yılında yapılan düzenlemeyle ağır engelli çocuğu bulunan annelerin erken emekli olabilmesinin mümkün hale geldiğini söyledi. Bu sayede ağır engelli çocuğu bulunan annelere pozitif bir ayrımcılık sağlandığını belirterek, toplumda korunacak en önemli yapının aile olduğuna ve bu düzenlemelerle engelli çocuğu bulunan annelerin hem fazladan prim günü kazandığına hem de emeklilik için gereken yaş hadlerinden indirim yapıldığına dikkat çekti.

Genel 04.08.2022, 16:20
AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU BULANAN ANNELER ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR!

UYGULAMADAN KİMLER YARARLANABİLİYOR? 

İl Müdürü Yavuz Kurt, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan sigortalı kadınlara erken emekli olabilme imkânı sağlandığını ifade ederek, bu düzenlemeden,işçi, esnaf, memur veya tarım işçisi olarak çalışan kadınlar yararlanabildiği gibi isteğe bağlı sigorta primi ödeyen annelerin de yararlanabileceklerini söyledi.
KİMLER AĞIR ENGELLİ SAYILIR?
Vücudunda meydana gelen arızalar veya düçar olduğu tedavisi imkânsız hastalıklar yüzünden günlük gereksinimlerini tek başına yerine getiremeyen ve başka birisinin sürekli bakımına muhtaç derecede engelli olan kişiler ağır engelli sayılmaktadır.
Bir başka ifade ile engel oranı yüzde 50’nin üzerinde olup günlük yaşam aktivitelerini başkasının yardımı olmadan yerine getiremeyenler ağır engelli kabul edilmektedirler. 
YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?
Bu uygulamadan yararlanabilmek için; Kadının sigortalı çalışması ya da isteğe bağlı sigorta primi ödemesi, Sigortalı çalıştığı dönemde de engelli çocuğunun bakımını üstlenmesi, Çocuğun evlenmemiş olması, Sigortalı boşanmış ise çocuğun velayetinin mahkeme tarafından sigortalı anneye verilmiş olması, Çocuğun bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz, sürekli ve yatılı olarak faydalanmıyor olması gerekmektedir.
HEM YAŞ HEM DE GÜNDE İNDİRİM SAĞLANIYOR!
Bu uygulama 01 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen çalışma sürelerini kapsıyor. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalıların 2008 yılı Ekim ayı başından sonra geçen prim ödeme yani çalışma gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor. 
NEREYE VE NASIL BAŞVURABİLİRİM? 

Yavuz Kurt, bu imkândan yararlanmak isteyen annelerin engelli çocukları için tıp fakülteleri ya da devlet hastanelerinden uygun sağlık kurulu raporu alarak SGK İl Müdürlüklerine yahut ilçelerde kurulu Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurabileceklerini belirtti.

Yorumlar (0)
28
açık