METEOROLOJİ TARİH VERDİ! KAR GELİYOR

banner297

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada, Ege Bölgesi'nde Çarşamba gününden itibaren fırtına, kuvvetli sağanak yağış, soğuk hava ve kar yağışı bekleniyor.

Çevre 03.02.2020, 18:15 03.02.2020, 18:22
METEOROLOJİ TARİH VERDİ! KAR GELİYOR

Meteorolojiden yapılan açıklama şöyle:

"Bölgemizin Çarşamba gününden itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın, Perşembe gününden itibaren ise soğuk havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Çarşamba günü bölgemiz genelinde görülecek yağışların kuvvetli sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor.Perşembe günü soğuma ile birlikte yağışların Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde; diğer yerlerde yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Bölgemizin Cuma günü akşam saatlerinden itibaren Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Bu yeni soğuk havanın etkisi ile bölgenin kuzey kesimlerinin yağışlı ve yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Çarşamba gününe kadar mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenilen hava sıcaklıklarının Perşembe gününden itibaren önce Balkanlardan sonra Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemlerle birlikte, bölgemiz genelinde hissedilir derecede (10-15 C derece) azalarak önümüzdeki hafta başına kadar mevsim normalleri altında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgarın, Çarşamba günü güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına şeklinde (70-100

Km/saat) eseceği, Perşembe günü ise kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlere dönerek fırtına şeklinde (70-90 Km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli lodos fırtınası nedeniyle Çarşamba günü soba ve baca gazı zehirlenmeleri meydana gelebileceğinden vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları tavsiye olunur.

Yağışlı sistemin Cumartesi (08.02.2020) günü bölgemizi terk edeceği tahmin ediliyor."

Yorumlar (0)
24
az bulutlu