EGE'YE DOĞRU İLERLİYOR! KOLERAYA NEDEN OLABİLİR

banner297

Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyalarının son fotoğrafları felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Ege Denizi'ne doğru ilerleyen salyaların kolera hastalığına neden olabileceği söyleniyor.

Çevre 07.06.2021, 11:50
EGE'YE DOĞRU İLERLİYOR! KOLERAYA NEDEN OLABİLİR

Felaketin son hali havadan görüntülendi!

Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyalarının son fotoğrafları felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Kadıköy Fenerbahçe Sahili'nde denizin dibini ve yüzeyini kaplayan deniz salyası, yoğunlaşmaya devam ediyor. Son aylarda Marmara Denizi ve çevresinde oluşan denizin dibini ve yüzeyini kaplayan deniz salyası havadan görüntülendi. İstanbul sahillerinde yoğunluğunu artıran deniz salyası, özellikle sabah saatlerinde yoğun bir kokuyu da beraberinde getiriyor. Marmara Denizi'nde sıklıkla görülen ve deniz salyası olarak bilinen müsilaj, sahil şeridinde oluşturduğu tabaka ile korkutucu görüntülere neden oldu.Deniz salyasının yoğun olduğu alanlardan Kadıköy Fenerbahçe Sahili'nde son durum, drone ile görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde sahil şeridini kaplayan deniz salyasının etkisi altına aldığı alanın büyüklüğünü gözler önüne serildi.

“Ege Denizi’ne doğru 15 metre kalınlıkta bir müsilaj akıntısı var”
Karadeniz’den Ege Denizi’ne doğru suyun altından 15 metrelik bir müsilaj akıntısı olduğuna dikkat çeken Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, “Müsilaj aslında Çanakkale Boğazı’nda görülüyor ama siz görmüyorsunuz. Suyun üzerindekiler, rüzgarın etkisiyle suya basıldığı için görmüyorsunuz. Esasında bunun suyun üzerindeki değil, altındaki kısmı önemli. Yani suyun üzerinde görünenler çürüyerek, parçalanıyor ve suyun üzerine çıkarıyor. Bu da köpüklenmeye neden oluyor. Ama esas suyun içerisindeki kalınlığı ekosounder görüntüsü var. Karadeniz’den gelen akıntıyla Ege Denizi’ne doğru komple akıyor. 15 metre kalınlıkta aktığına dair ekosounder görüntüsünü çalıştayda göstereceğim” dedi.

Kolera endişesi

Marmara'ya atılması ile birlikte deniz ekosisteminde yaşanan bu sorunun, son derece bulaşıcı olan kolera salgınını da beraberinde getirebileceği söyleniyor. Uzmanlar, müsilaj problemi, kolera hastalığına yol açan bakteri vibrio chlorae'nin yayılmasına sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

Yorumlar (2)
manisa 4 ay önce
akp ve mhp oylarıyla reddedildi :)
Zuzu 4 ay önce
Midye yemeyin
26
açık