banner299

banner298

MANİSA’NIN RENGİ SARIDAN TURUNCUYA DÖNDÜ 

banner297

İllere göre her 100 binde görülen vaka sayısında bu haftanın verileri açıklandı. Kontrollü normalleşme sürecinde illere göre tedbirler bu verilere göre belirleniyor ve illerdeki kısıtlamalar iki haftada bir güncelleniyor. Manisa vaka sayısına göre yüksek riskli gruba dahil oldu. Haritadaki rengimiz ise rakamlara bakılırsa sarıdan turuncuya döndü. Sağlık Bakanlığı yeni renk haritasını haftaya açıklayacak.

Sağlık 07.03.2021, 20:14 07.03.2021, 22:42
MANİSA’NIN RENGİ SARIDAN TURUNCUYA DÖNDÜ 
banner388

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından il il 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı güncel haritayı "Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli" mesajıyla paylaştı.
27 Şubat-5 Mart tarihleri arasındaki verilerin yer aldığı haritada önceki haftaya göre değişim dikkat çekti. Önceki haftaya göre en çok artışın görüldüğü il Sinop oldu. Sinop'ta artış 100 binde 154 olurken bu ili 100 binde 95 ile Kilis, 100 binde 86 ile Samsun, 100 binde 73 ile Amasya ve Edirne izledi.
MAVİLER AZALDI, MANİSA TURUNCUYA DÖNDÜ 
Önceki hafta Doğu ve Güneydoğu'da en düşük riski ifade mavi renklerin de azaldığı görüldü. Batı illerindeki tek mavi il olan Uşak, bu hafta da rengini korudu.
İstanbul'un geçen hafta turuncu olan rengi 100 binde 22 artışla kırmızıya döndü. Ankara ve İzmir turuncu renklerini korusa da artışların önüne geçemedi. Ankara'daki artış 100 binde 15, İzmir'de 100 binde 13 olarak kaydedildi.
Uzun bir aradan sonra sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı cumartesi günü İstanbul'daki kalabalık korkuttu. Özellikle İstiklal Caddesi'ndeki kalabalığa ne koronavirüs ne de yağmurlu hava engel oldu. Fotoğraflardaki kalabalığın önümüzdeki günlerde açıklanacak vaka sayılarına da etki etmesinden endişe ediliyor. 
Haritadaki rengimiz ise rakamlara bakılırsa sarıdan turuncuya döndü. Sağlık Bakanlığı yeni renk haritasını haftaya açıklayacak. 

RENK HARİTASI HAFTAYA AÇIKLANACAK
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, renk kodlarının belirlenmesinde tek kriter vaka sayısı değil. Bakanlık, haritaların renk haritasını da haftaya açıklanacak. Haritada vaka sayısı, nüfusa oranı, artış/düşüş oranı, aşılama oranı, yoğun bakım ve servis kapasiteleri gibi kriterler birlikte hesaplanarak haftaya açıklanacak.
İki haftada bir güncellenecek bu renk haritası ile illere göre kısıtlamalar da belli olacak. Alınan son karara göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tek güne inmişti. Akşam 21.00'den sabah 05.00'e kadar olan hafta içi akşam sokağa çıkma kısıtlaması ise devam ediyor. Kafe ve restoranlar kırmızı ile ifade edilen çok yüksek riskli iller dışında akşam 19.00'a kadar açık.     


 

Yorumlar (1)
emre manisali 1 ay önce
Şart lar degismeden sonucun deismesini sadece ahmaklar bekler.. öğretmen aşılandı mi hayır..öğrenci aşılandı mi hayır..esnaf aşılandı mi hayır .açın 15 gün sonra tekrar heryer kapanacak...
7
açık