MANİSA'DA COVİD-19 TESTLERİNİ İNCELEYEN DOKTORLAR KONUŞTU

Covid-19 PCR tanı testlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarında günde ortalama 300 örneğe bakılıyor.  Sonuçlar aynı gün sisteme işlenerek hekimlerin hızlı bir şekilde hastaların tedavisine başlamasına ve tedaviyi yönetmesine yardımcı olunuyor.  

Sağlık 30.04.2020, 15:45 30.04.2020, 15:52
MANİSA'DA COVİD-19 TESTLERİNİ İNCELEYEN DOKTORLAR KONUŞTU

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Covid PCR Laboratuvar Sorumlusu Prof. Dr. Sinem Akçalı,  25 kişilik ekibin çalıştığını söyledi.  Prof. Dr. Sinem Akçalı, “Dönüşümlü çalışıyoruz. Bir gün bir grup, bir gün grup şeklinde gidiyor çalışmalar. 5 Nisan itibariyle başladık çalışmalarımıza. Hemen hemen 1 ay oluyor. Günde ortalama 300 örnek geliyor Manisa ve ilçelerinden. Manisa’daki bütün ilçelere veriyor. Tek kurum şuan Covid PCR testlerine çalışan. Ve aynı gün gelen hasta örneklerini çalışıp sisteme sonuçlarını girip en azından hekimlerimizin çok daha hızlı bir şekilde hastaların tedavisine başlamasına ve tedaviyi yönetmesine elimizden geldiğince yardım ediyoruz” dedi. 

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Vural, “Laboratuvarımız 7 gün 24 saat Covid-19 PCR tanı testini yapmaya başladı. Yaklaşık olarak günde 300-350 hastanın numunesine laboratuvarımız bakıyor. Bunun dışında hastanemizde COVİD olasılığı olan hastalar yatıyor. Eğer COVİD pozitif hasta çıkarsa o Merkezefendi Devlet Hastanesine gönderiliyor. Tedavileri ve bakımları devam ediyor. Günde de yaklaşık olarak 700 civarında da poliklinikliğimizde hasta bakıyoruz. Ama bunları önce 2 tane Tirajımız var. Bu tirajdan sorgulanarak herhangi bir COVİD ile ilgili bulgusu olursa o zaman gerekirse hastanede yatırarak tedavilerini tamamlayamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu