KONUŞMA ZORLUĞU YAŞAYAN HASTALARA ÖZEL POLİKLİNİK

Konuşmada zorluk yaşayan hastaların değerlendirilmesi ve tedavi olmaları için Manisa Şehir Hastanesi bünyesinde dil ve konuşma polikliniği hizmete girdi.

Sağlık 03.03.2020, 13:55 03.03.2020, 15:53
KONUŞMA ZORLUĞU YAŞAYAN HASTALARA ÖZEL POLİKLİNİK

Dil ve Konuşma Terapisti kimdir konusunda bilgiler veren Dil ve Konuşma Terapisti Selman Keleş, "Çocuk, ergen ve erişkin bireylerde dil ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi, tanılanması ve rehabilitasyon sürecini yürüten meslek dalıdır. Bu doğrultuda; Gecikmiş dil ve konuşma bozuklukları, Konuşma sesi bozuklukları (artikülasyon ve fonolojik bozukluklar), Akıcılık bozuklukları (Kekemelik ve hızlı konuşma), Ses bozuklukları (ses kısıklığı), Dudak damak yarığına bağlı konuşma bozuklukları, Edinilmiş dil bozuklukları (İnmeye bağlı afazi) ve diğer nörolojik kökenli dil ve konuşma bozukluklarının önlenmesi, ayırıcı tanı, terapi sürecini planlanlanması ve yürütülmesi gibi işlevleri yerine getirmektedir" dedi.


Keleş, ‘’Dil ve Konuşma polikliniğine başvurmak isteyen hastaların öncelikle çocuk psikiyatri, çocuk sağlığı, nöroloji, kulak burun boğaz veya psikiyatri polikliniklerine başvurmaları gerekmektedir. Ses hastalarının KBB hekimi, çocuk hastaların Çocuk psikiyatri veya çocuk sağlığı hekimi, afazi hastalarının Nöroloji hekimi, yetişkin kekeme bireylerin ise Psikiyatri hekiminin muayene sonrası sevki ile gelebilirler’’ diye belirtti.


Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu