Kısıtlamalar devam etmeli mi?

banner297

Salgında vaka ve hasta sayılarında düşüş var ancak mutasyonlu virüsün Türkiye'ye gelmesi, "Bu durum tersine döner mi?" endişesine neden oldu. Salgınla mücadele ve virüsteki mutasyonu Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanıl Kocagöz canlı yayında değerlendirdi.

Sağlık 03.01.2021, 19:41
Kısıtlamalar devam etmeli mi?

Sokağa çıkma kısıtlaması sonuç vermeye başladı. Bugün yeni vaka sayısı 10 binin altına indi. Can kaybı sayısı da bugün 200’ün altına geriledi.

Peki kısıtlamalar devam etmeli mi?

Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanıl Kocagöz canlı yayında değerlendirdi.

İşte Kocagöz’ün tespitleri:

Biz önlemleri birazcık gevşetecek olursak yeniden hasta sayısının yükselmesi söz konusu olabilir. Burada tabii önemli bir silah devreye girdi. O da aşkıdır. Bu nedenle aynı özeni devam ettirmemiz lazım. Özellikle aşıyı büyük bir kesime vuruncaya kadar toplumun büyük bir kesimini bağışıklık haline getirinceye kadar bu önlemlerin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Virüs kapalı alanlarda daha çok etkili. Bulaşması çok kolay. Açık alanlarda çok fazla sorun teşkil etmiyor.

Restoran gibi bazı mekanların kapanmasının asıl etkiyi gösterdiğini düşünüyorum.

Ancak toplu taşımaya yeterli önlemi alamadık. Mesai saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinde çeşitli ayarlamalar yapılarak toplu taşımadaki risk en aza indirilebilir.

Kaynak: NTV

Yorumlar (3)
Akhisarlı 3 hafta önce
Hafta içi kapılan virüs hafta sonu evdeki bireylere bulastirarak tekrar yayılıyor kapanmak tek çare değil daha fazla bilinclenmemiz lazım. Halkta esnafta bıktı.
sermet 3 hafta önce
kısıtlamalar devam etsin tabi...3. dalgayı görmedik durun.
TÜRKOĞLU 3 hafta önce
daha önce 200 bin veya yakın test yapılıyordu pozitif sayısı fazla çıkıyordu, test sayısı azaldıkça pozitif sayısındada haliyle bir düşüş görülecektir. bunu sayın bakanımız iyi habermiş gibi söylüyor.
17°
parçalı bulutlu