Bunlar beyni öldürüyor!

Seve seve tükettiğimiz birçok besinin aslında beyin sağlığımızı mahvettiğini biliyor muydunuz? Peki, hangi yiyecekler beyne zarar veriyor? Uzmanlar o besinleri tek tek açıkladı! İşte beyin sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler...

Sağlık 05.08.2020, 10:18
Bunlar beyni öldürüyor!

İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar

İşlenmiş gıdalar merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin hastalıklarına yol açarak ileriki yaşlarda Alzheimer'a neden olur.

Şeker ve şeker ürünleri 
Uzun süreli şeker kullanımı, nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı zayıflattığı da tespit edilmiştir.

Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekiyor.

Fast food ürünler 
Montreal Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koydu. Bu durum da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açabiliyor.

Fast food ürünlerin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

Kızarmış yiyecekler 
Bütün işlenmiş yiyecekler; kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.

Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.
 

Alkol 
Alkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir.

Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

Çok tuzlu yiyecekler 
Fazla ve gereksiz tuz kullanımının zararlarını bilmeyen yok. Ancak bilinmeyen şey, tuzun içindeki yoğun sodyumun beyne de zararlı olduğudur. Çok tuzlu yiyecekler, düşünme yeteneğini zayıflatır ve zekada gerilemeye de yol açabilir.

İşlenmiş proteinler 
Proteinler kas yapıcıdır. Et ise en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır.

Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

Trans yağlar 
Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar birçok ciddi soruna yol açar. Kalp hastalıkları, kolesterol yüksekliği ve obezite bunların en bilinenleridir.

Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır. Alzheimer benzeri etkileri de uzun vadede ortaya çıkar.

Yapay tatlandırıcılar 
İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır.

Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açarlar.

Nikotin 
Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince; vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller.

Kan gitmezse oksijen de gitmez. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar.

(Milliyet)

Yorumlar (0)
23
az bulutlu