banner299

banner298

Muharrem İnce'nin partisinin sloganı ve kuruluş tarihi netleşti

banner297

Memleket Hareketi'nin partileşmesi için 19 Mayıs'ta kuruluş dilekçesi verilecek. Partinin sloganı MAVİ (Memleket, Adalet, Vicdan ve İş) olacak. Logosunda nazar boncuğu şeklinde @ işareti yer alacak. Kurucular kurulunda ise eski futbolcu Ümit Özat, iş adamları Serkan Ufuk Akgün, Hüseyin Baraner gibi isimler olacak.

Politika 01.05.2021, 18:53
Muharrem İnce'nin partisinin sloganı ve kuruluş tarihi netleşti
banner388

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP'nin 2018 Cumhurbaşkanı adayı ve eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin geçen yıl eylül ayında Sivas Kongresi'nin yıl dönümünde bu kentten başlattığı Memleket Hareketi'nin partileşme çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Tüm büyükşehirlerde ve çok sayıda ilde il başkanlarını belirleyen İnce, Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarih olan 19 Mayıs'ta ise partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına sunacak. İnce, kuruluş dilekçesini 17-18 Mayıs'ta Ankara'da toplayacağı Kurucular Kurulu üyeleriyle teslim edecek.

SOLGAN 'MAVİ', LOGO TÜRKİYE HARİTASI

Sloganını "Memleket, Adalet, Vicdan ve İş" kelimelerinin baş harfleri "Mavi" olarak belirleyen partinin logosu ise Türkiye haritası şeklinde olacak. Logoda, Ankara'nın üzerinde ise nazar boncuğu şeklinde "@" işareti bulunacak.

Partinin internet sitesi "memlekethareketi.com" adresi de 19 Mayıs'ta hizmete açılacak.

Parti tüzüğü ve programı hazır olan Memleket Hareketi'nde 50-60 kişilik kurucular kurulu yer alacak.

KURUCULAR KURULUNDA ÜNLÜ İSİMLER VAR

Kurucular kurulunca daha önce CHP'den istifa eden 3 milletvekilinin yanı sıra eski futbolcu Ümit Özat, iş adamları Serkan Ufuk Akgün, Hüseyin Baraner, gazeteci Şaban Sevinç gibi isimler bulunuyor.

4 genel başkan yardımcılığının bulunacağı partide "güçlü genel sekreterlik" olacak. Partinin ilk genel sekreterinin Hakkı Akalın olacağı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI ADAYINI ÜYELER BELİRLEYECEK

Memleket Hareketi Partisi'nde 20-25 arasında MYK üyesi, 50 kişiden oluşan Parti Meclisi (PM) bulunacak. Partinin kadın ve gençlik kolları ise olmayacak.

Milletvekili adayının belirlenmesinde "ön seçim ve fermuar" sistemini uygulayacak partinin cumhurbaşkanı adayını ise üyeler seçimle belirleyecek.

Muharrem İnce partisinin kuruluşunu ilan ettikten sonra ise il gezilerine devam edecek. İlk olarak gitmediği az sayıdaki ili ziyaret edecek İnce, daha sonra ise ilçe gezilerine başlayacak.

Yorumlar (3)
Hannah Rosen 2 ay önce
Sosyal demokrasiden yana olmayan ve başörtülü insanlardan Kürt sorununa kadar özgürlükçü düşünemeyen Baykal-İnce-Perinçek-Feyzioğlu anlayışındaki ulusalcıların CHP'den ayrılmaları CHP'nin Kürt meselesinden muhafazakar seçmene kadar daha sosyal demokrat adımlar atmasına vesile olacaktır
ENVER GÖKÇE 2 ay önce
Muharrem İnce’nin parti kurması ve istifa eden üç milletvekilinin onun yanında yer almasında yadırganacak bir yön yok.Hele arada ciddi görüş ayrılıkları varsa…İnceciler AK Parti yöneticilerinin buldukları her fırsatta yönelttikleri CHP’nin geçmişine dönük ağır eleştirileri hak edecek bir partiden yanalar.Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde kendini belli eden ve CHP’nin İstanbul ile Ankara başta olmak üzere pek çok büyükşehir belediyesini kazanmasını sağlayan yeni açılım politikalarından rahatsızlık duyuyorlar. “HDP” denildiğinde tüylerinin diken diken olduğu anlaşılıyor. Aralarında başörtülü kadınlar veya eşleri başörtülü partililer görmek istemiyorlar.Ayrılan üç milletvekili, CHP’nin bir önceki seçimde MHP ile birlikte cumhurbaşkanı adayı seçtiği Ekmeleddin İhsanoğlu'na ve bilhassa Abdullah Gül'e alerjik insanlar,eğer CHP’de kalsalardı Ak Parti başörtüsü karşıtlığı üzerinden CHP'ye daha çok yüklenecekti.Üç milletvekilinin ayrılması ve hepsinin yeni kurulacak bir partinin çatısı altında buluşması, CHP’nin son yıllarda izlediği daha geniş kitlelere ulaşma amaçlı politik çizgi sebebiyle boşalmış olan bir alanı doldurması ihtimali açısından Türk siyaseti için önemli.28 Şubat'a damgasını vuran söyleme kurulacak partinin sahip çıkacak olmasını, yeni açılımları yüzünden CHP tarafından temsil edilmez hale gelmiş bir politik çizginin ihyası olarak kabul edebiliriz.Bunu da ben siyasi hayatımız adına kazanım olarak görüyorum.Fazla uzak olmayan o geçmişin önemli isimlerinin kurulacak partiye ilgi duyduklarını, kurucu olmak için sıraya girdiklerini görmek kimseyi şaşırtmamalı.
45,5 2 ay önce
İnceden inceye geliyor ☺️☺️ gelsinler ama millet için devlet için hizmet etsinler,ceplerini düşünmesinler,yandaşlarına rant saglamasinlar o zaman belki düşünüruz oy vermeyi
31
parçalı bulutlu