CHP'li Başevirgen, YKS sınav ücretlerini TBMM'ye taşıdı

banner297

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 2021 Yılı YKS sınav ücretlerine yapılan yüzde 28,5’luk zammı meclis genel kuruluna taşıdı.

Politika 11.02.2021, 09:31
CHP'li Başevirgen, YKS sınav ücretlerini TBMM'ye taşıdı

Bekir Başevirgen, “Gençler aylardır eve kapanmışken, aileler kurs ve kitap ödemesi yapamazken, pandemi sürecinde veliler işsizlikle boğuşurken yapılan bu zam vicdansızlıktır. Bu yüksek ücretler nedeniyle belki de binlerce öğrenci bu sınavlara giremeyecek. Zor koşullar altında bu sınavlara hazırlanmaya çalışan çocuklarımızın emekleri heba olmasın. “ dedi.

 

 

Sınav ücretlerinin asgari ücretle geçinen bir aile için ödenemez miktarlara ulaşabildiğini belirten Başevirgen, “ Cumhurbaşkanı sürekli olarak, en az 3 çocuk yapın diye çağrıda bulunuyor. Ancak ailelerin, çocuklarının zorunlu masraflarını rahatlıkla karşılayabilmesi  için bir destekte bulunmuyor. 2019’da 50, 2020 ‘de 70 TL olan YKS sınav ücreti bu yıl 90 TL’ye çıktı. Asgari ücrete %21 zam yapılırken, sınav ücretlerine % 28,5 zam geldi. Öğrenciler sınavın üç oturumu için 270 TL giriş ücreti ödeyecek. Asgari ücretle geçinen bir ailede sınava girecek 1 çocuk için asgari ücretin  %9,5’u, 2 çocuk için % 19’u, 3 çocuk için ise % 28,5’u sınav ücretine gidecek. İşinden aşından olmuş vatandaş bu parayı nasıl ödesin?” diye sordu.

 

 

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “ Öğrencilerimizi müşteri olarak gören iktidara sesleniyorum. Şirketlerin milyonlarca liralık borcunu silebiliyorsanız, içinden geçtiğimiz bu zor dönemde öğrencilerden de sınav ücreti almayın. Açlıkla ve işsizlikle  boğuşan halkımızın sırtına bu yükü de yüklemeyin” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
6
hafif yağmur