CHP'Lİ BAŞEVİRGEN TMO'YU ELEŞTİRDİ

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen Manisa’nın Salihli ilçesinde üzüm üreticileri ile bir araya geldi ve Salihli TARİŞ üzüm alım merkezini ziyaret etti. CHP’li Başevirgen, TMO'yu eleştirdi.

POLİTİKA 28.09.2020, 11:29 28.09.2020, 11:59
CHP'Lİ BAŞEVİRGEN TMO'YU ELEŞTİRDİ

7 Eylül 2020 tarihi itibari ile alımına başlanan Sultani çekirdeksiz kuru üzümde fiyatlandırmanın üzüm numarasına göre değiştiğini hatırlatan Bekir Başevirgen, “Üzüm fiyatlandırılırken, yarım numarada 50 kuruş fiyat farkı oluşur. Yani 9 numara için 12,5 TL olarak açıklanan ve bu fiyat üzerinden yapılan alımlar, 8,5 numara üzüm için 12 TL olarak uygulanır. Üzümün numarası neyse fiyatı da ona göre belirlenir.” dedi. 
 

Başevirgen: “TMO buçuklu numara üzümü almıyor”


Salihli’de TMO’ya mahsulünü satan üreticilerle de görüşen Bekir Başevirgen, TMO’da buçuklu numara üzüm alımı olmadığından,  üreticinin getirdiği buçuklu numara üzümün alınmadığını belirterek “TARİŞ’in aksine TMO buçuklu numara üzümü almıyor. Hatta alırken çoğunlukla bir numara düşüğünü yazıyor. Örneğin TMO’ya 8,5 numara üzüm getiren üreticinin üzümüne 12 TL ödemesi gerekirken 8 numara üzümün fiyatı olan 11,5 TL ödeme yapıyor. Üreticinin zararına olan bu fiyat kırmalar toplamda üzüm yetiştiricisi için ciddi bir maliyet oluşturuyor. Çünkü üretici oluşan fiyat farkı nedeniyle bir başka giderini karşılayamaz hale geliyor. Ekonomik zorluk içinde olan üreticilerin birçoğu da ne yazık ki bu fiyattan üzümünü TMO’ya satmak zorunda kalıyor. Üzüm alımlarında yapılan bilindik numaralar bu sene de devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Başevirgen, “Tüccarlar paraya sıkışan üreticilerin bu mağduriyetlerini fırsata çevirerek en iyi kalite üzüm dahi olsa, yaklaşık 10 TL’den alım yapıyor. Bu fiyat zaten üreticinin geçen sene sattığı fiyat. Uyanık tüccarlar, ucuza aldıkları iyi kalite üzümü bu sefer TMO’ya kendileri satarak ciddi bir haksız kazanç elde ediyorlar. Bunun adı şark kurnazlığıdır.” dedi.
 

Yorumlar (0)
19
kapalı