Manisa’da 'şifalı' suya hücum

MANİSA 21.05.2021, 16:37
Manisa’da 'şifalı' suya hücum
1/20

Manisa'da yüzlerce kişi yanlarında getirdikleri boş bidonlarla şifalı olduğuna inandıkları suyu alabilmek için birbirleriyle yarıştı, Covid 19’un kurallarını hiçe saydılar.
Haber: Ahmet Ünsal

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde yer alan Demirci Mahallesi'nde birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu iddia edilen halk arasında 'şifalı' olarak bilinen suya ilgi günden güne arttırıyor.

Tam kapanma süreci boyunca depoladıkları şifalı sularının bitmesi ve şehirler arası yasakların kaldırılmasıyla birlikte kimisi özel araçları ile kimisi kamyonetler, bazıları kamyonlarla su kaynağının bulunduğu Manisa’ya 26 kilometre uzaklıkta olan Demirci Mahallesine akın ettiler.

Sıcağa aldırış etmeden yanlarında getirdikleri 5-10 ve 25’er litrelik bidonlarla su kaynağı önünde uzun uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar şaşırttı. Gerek Jandarma'nın gerekse de suyun yönetiminden sorumlu Demirci Mahallesi Şifalı Su Derneği yetkililerinin sosyal mesafe ve maske uyarıları hiçe sayıldı.

   
“ŞİFA ARARKEN CANINIZDAN OLMAYIN”
 
Suyun halka daha fazla akardan ulaşması için birden fazla dolum ağzının devreye alındığına işaret eden Demirci Şifalı Su Derneği Başkanı Halil Palaz, su almaya gelen vatandaşlara bazı hatırlatmalarda bulunarak,  “Covid 19 nedeniyle dünya insanlığı ciddi bir sınavdan geçiyor. Ölümlerin daha az olması için su başındaki sosyal mesafeye mutlak uyulması gerekir. Eğer uyulmadığı takdirde su alımına kesinlikle izin vermeyeceğiz. İnsanların buradaki sudan alarak şifa görmek isterken kapacakları bulaşlarla yaşamlarını sonlandırmasınlar” diye seslendi.Başkan Palaz, “Şifalı su karşılığında hiçbir ücret talep etmiyoruz. Ancak vatandaşlarımız suyun daha hızlı akabilmesi için yapacağımız bazı tadilatlardan dolayı yapacakları bağışlarla ayakta durabiliriz. Birde köylü kadınlarımızın ürettikleri ürünlerden alınması bizleri ayrıca mutlu kılar. Şifalı suyumuzun tarihe geldiğimiz de ise adı üzerinde Yarapınar şifalı suyun geçmişte Milli mücadeleye katkı sağlarken ateşli silahla yaralanan askerlerimizin yaralarının sık sık temizlenmesinde etkili olduğu o dönemlerdeki büyüklerimiz bizzat bizlere iletmişlerdir. Şifalı suyun adı yarapınardır” diye konuştu.
   
“ŞİFALI SU YOLU ASFATLANSIN”

Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen vatandaşlar, suya kavuşmak için binlerce kilometre yolu gelirken sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, taleplerini şöyle sıraladılar:

“Köyün girişinden su kaynağına olan 3 kilometrelik yol gerçekten işkenceye dönüşüyor.Yolun oldukça bozuk olması araçlarımızda bazı hasarlara neden oluyor.Hatta bir çok parçası yerlerde sürünüyor.Bu kadarlık mesafenin asfalt olması şarttır.”