MANİSA (İHA) -
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Böcekleri Seviyorum, Doğayı Koruyorum” sloganıyla gerçekleştirdiği “Böcek Şenliği ve Organik Tarım Eğitimi” etkinliği, yurtlarda kalan çocuklar tarafından ilgiyle karşılandı. Çocukların böcek koleksiyonlarına ilgisi büyük oldu.
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi teknik personelleri, çocuklara organik tarım nedir, organik tarımın faydaları, böceklerin doğadaki rolleri, zararlı ve faydalı böcekler, böcek fobisi gibi konularda bilgiler aktardı. Ziraat Mühendisleri çevre, insan, bitki ve hayvan sağlığını korumanın önemine değindi.

Manisa'da taşıyıcı kolonu kesilen bina mühürlendi! Manisa'da taşıyıcı kolonu kesilen bina mühürlendi!

Gıda ve Yem Şubesinde görevli gıda mühendisleri, gıda kaybı ve israfına yönelik eğitim verirken, israf edilen gıdaların nasıl geri kazanılabileceği, gıdaların nasıl korunacağı konularında bilgilendirmelerde bulundu. Çocuklara ‘Gıdanı Koru’ ve ‘Organik Tarım’ konularında hazırlanan çizgi filmler izletildi.

Etkinlik süresince çocuklar, ‘Organik Tarım Maskotu Bay Kıvrık’ ve ‘Gıda Kahramanı Maskotu Cano’ ile de eğlenceli dakikalar geçirdi. Etkinlik sonunda çocuklara çeşitli hediyeler ve aktivite kitabı verildi.

İl Müdürü Metin Öztürk, çocukların depremin olumsuz etkilerinden bir an önce kurtulmaları için hem eğiten hem de eğlendiren bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini belirtirken, depremin yaralarını hep birlikte saracaklarını kaydetti.
Etkinliğe; Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Yunusemre Erkek Yurdu Müdürü Erkan Akbalık, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Gıda ve Yem Şube Müdürü Dr. Defne Bacınoğlu, konu sorumlusu teknik personel ile depremzede vatandaşların çocukları katıldı.