YARIM ASIRLIK İMAM HATİP LİSESİ BÖYLE YIKILDI

1970-1971’de yapılan, Manisa’nın marka değeri yüksek okullarından biri olan,  Türk siyaseti başta olmak üzere birçok hukukçu, akademisyen, doktor ve mülki amiri ülkeye kazandıran tarihi Manisa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Manisa İmam Hatip Lisesi) yıkıldı.  

MANİSA 23.09.2020, 16:46
YARIM ASIRLIK İMAM HATİP LİSESİ BÖYLE YIKILDI

Manisalı hayırsever Kapanizade Aliye Aksoy tarafından 400.000 lira harcanarak A Blok’u 1970-1971 yılları arasında inşa edilen ardından hayırseverlerin katkılarıyla B Blok pansiyon binası hizmete açılan Manisa İmam Hatip Lisesi, 1990’lı yıllarda yaşanan depremlerde hasar almıştı. Bina güçlendirmesi yapılan ve eğitim-öğretimi 2014 yılına kadar karma olarak sürdüren o tarihten sonra ise sadece kız öğrencilere eğitim vermeye başlayan okul, artık yeni binasına kavuşuyor. Bugüne kadar binlerce mezun veren okul yıkılarak yerine çağın gereklerine uygun, nitelikli donatıya sahip 24 derslik bir bina ve 100 kişilik pansiyon yapılacak. Müteahhit firma tarafından hem Manisa Kız Anadolu Lisesi hem de yanında bulunan Merkez Efendi İmam Hatip Ortaokulu binası yıkıldı
AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Milli Eğitim Bakanlığı’nda girişimlerde bulunarak eğitim tesisini yatırım programına aldırmıştı. Baybatur, okul binasının ekonomik ömrünü tamamladığına dikkat çekerek kendisinin de yetiştiği lisenin modern bir binaya kavuşmasına katkı sunma fırsatı bulmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Yeni yapılacak olan okul binasında 24 dersliğin yanı sıra 1 Kütüphane, 1 Yemekhane, 3 Laboratuar, 1 Görsel Sanatlar Sınıfı, 1 Müzik Sınıfı, 1 Bilgisayar Sınıfı, 1 Konferans Salonu, 2 Uygulama Mescidi, 2 Abdest Alma Yeri, 2 Destek Eğitim Odası, Giyinme Odaları, İdari Odalar, 1 Okul Aile Birliği Odası, 2 Rehberlik Odası ve 1 Beden Eğitimi Salonu yer alacak. Aynı arsa üzerine inşa edilecek pansiyon binasında ise; 100 Kişilik Yatakhane, Etüt Salonları, Yemekhane, Dinlenme Odaları ve öğrencilerin temel ihtiyaçlarına cevap verecek birçok alan bulunacak.

AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, Mehmet Ali Özkan, Recai Berber ile Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in yanı sıra birçok hukukçu, akademisyen, doktor ve mülki amiri ülkeye kazandıran okul, Manisa’nın marka değeri olan okulları arasında yer alıyor.

Yorumlar (8)
Manisalı 4 hafta önce
Lütfen bu okulun altını KAPALI OTOPARK yaptırın. 70'li yıllarda düşünülmemiş. 50 yıl sonrakiler ne olur akıl etsinler!!!!!!
Manisa 4 hafta önce
Marka değeri yüksek okul mu?
Çobanisalı 4 hafta önce
altına kapalı KAPALI OTOPARK şart şart şart
mehmet demirci 4 hafta önce
altı otopark olsun
Mustafa 4 hafta önce
Aynı anlayışla nice hayırlı nesiller yetişecek inşAllah, yeni bina şimdiden hayırlı olsun.
Zafer Çalışkan 4 hafta önce
Lise müdürü Kadir bey ( manisa lisesi )bütün gelen yardımları el altından IHL aktardığı çok uzun zaman konuşuldu.Sonunda oraya öğretmen olarak gitti iyide oldu
Yakup Gürsoy 3 hafta önce
Eski yapılara ve o ların hatıra larına sahip çıkılmaökydı iyi bir restorasyon aslına uygun yapılmalıydı yalan oldu imam hatip
Eftah 2 hafta önce
Tren yolu altındaki imam Hatip yeni yapılan okula taşınır umarım.O okul ilköğretim okulu olmalı.
16
açık