VALİ KARADENİZ: YENİ MÜZE TAMAMLANMAK ÜZERE

Antik çağlardan günümüze çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan şehzadeler kenti Manisa'da müze hazırlıkları sürüyor. Vali Karadeniz, "Şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yaptığı büyük bir müzemiz var. Tamamlanmak üzere. Yakında inşallah onu açacağız ve Türkiye'ye örnek bir müze. Manisa ve ülkemiz kazanmış olacak" dedi.

MANİSA 28.09.2020, 11:13 28.09.2020, 11:18
VALİ KARADENİZ: YENİ MÜZE TAMAMLANMAK ÜZERE

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Manisa’nın Yunusemre ilçesi, Tevfikiye Mahallesinde toplam 10 bin metrekare üzerinde kurulması planlanan “Manisa Yeni Müze Yapımı” işi uygulama ihalesi 2017 yılında yapıldı. İhaleyi kazanan firmaya geçtiğimiz şubat ayında yer teslimi yapılırken, yeni müze inşaatı devam ediyor.  10 bin metrekare alan üzerine inşa edilen yeni müzede, 7 bin 500 metrekare kapalı alan olacak. Kentin tarihine ışık tutacak müzede sergileme alanı için 2 bin 400 metrekarelik alan ayrıldı. 

Mevcut müzede yaklaşık 30 bin eserin yer aldığı ve yıllardır kilitli kapılar ardında bekleyen 2 bin eserin bu müzede sergileneceği öğrenildi. Özellikle Lidya, Aigai, Osmanlı dönemlerine ait eserlerin müzede yer alacağı belirtilirken, yeni müzede Osmanlı şehzade eğitim kültürü de tüm incelikleriyle ziyaretçilere yansıtılacak. Arkeolojik ve etnografik eserlerin yer alacağı müzede ,  Aigai kentine ait meclis binası, şehzade divanı, mesir macunu, at üzerinde okçu asker ile nakış işleyen kadınların canlandırmaları yapılacak. 
Üç bölümden oluşması planlanan yeni müzenin zemin katında giriş holü, mağaza, vestiyer, güvenlik odası, çocuk oyun atölyesi, çok amaçlı salon, geçici ve kalıcı sergi salonları, cafe, teknik hacimler, depo ve sığınak yer alacak. Birinci katta kalıcı sergi salonu, yönetim birimleri ve depolar bulunurken, asma katta ise yine depolama birimleri ile teknik hacimler olacak.Yeni müzenin zemin katındaki teşhir salonunda arkeolojik eserler bölümü, birinci katında ise arkeolojik ve etnografik eserlerin sergileme bölümleri bulunacak. Arkeolojik eserler bölümündeki sergileme prehistorik yerleşimlerle başlayarak, kent düzeyinde sergileme ile devam edecek. Sergilemede Aigai kentine ait meclis binasının canlandırması, Artemis Tapınağı maketi, Osmanlı döneminde Manisa’nın şehzadeler kenti olması sebebiyle şehzade divanı canlandırması, beylikler döneminde kentte imar faaliyetlerine yönelik cami maketleri yer alacak. Etnografik sergilemede ise, mesir macunu canlandırması, at üzerinde okçu asker canlandırması, nakış işleyen kadınların canlandırılması, mutfak kültürüne ait Anadolu geleneksel mesleklere ilişkin silikon mankenler bulunacak.

Müze inşaatının 2020 yılının şubat ayında tamamlanması öngörülüyordu. Ancak çalışmalar henüz tamamalanmadı. Kanal 7'de Meltem Dikici'nin hazırladığı Zirvedekiler programında konuşan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, "Şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yaptığı büyük bir müzemiz var. Tamamlanmak üzere. Yakında inşallah onu açacağız ve Türkiye'ye örnek bir müze. Manisa ve ülkemiz kazanmış olacak" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu