banner299

banner298

Taşdemir: "3 kişinin katili Ermenistan’dır"

banner297

Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yalçın Taşdemir yapmış olduğu basın açıklamasında, Ermeniler Kelbecere döşediği mayının patlamasıyla 2 gazeteci ve 1 sivil vatandaşın hayatını kaybetmesine tepki göstererek, “3 kişinin katili Ermenistan’dır” dedi.

Manisa 05.06.2021, 15:22
Taşdemir: "3 kişinin katili Ermenistan’dır"
banner388

Dünya devletlerinin Ermenistan'ın kasıtlı mayın döşeme politikasına ve uluslararası yükümlülüklerini büyük ölçüde ihlal etmesine göz yumduğunu belirten Taşdemir, “Ermenistan askerlerinin işgal döneminde Kelbecer'de döşediği mayının patlaması sonucu 2'si gazeteci 3 Azerbaycan Türkü’nün hayatını kaybetmesi, 4 kişinin ise yaralanmasının sorumlusu ve katili Ermenistan devletidir. Uluslar arası kamuoyu ve kuruluşlar Ermenistan’ın işgal altında ki topraklara döşediği mayınların haritasını Azerbaycan’a vermelidir. Masum sivil vatandaşların ölümüne neden olan mayınları döşeyen Ermenistan savaş suçu işlediği içinde yargılanmalıdır. Bu gerçekler ortadayken AB ve ABD ‘nın suskun kalması anlaşılır gibi değildir. Bu durumda AB ve ABD de Ermenilerin savaş suçuna göz yumdukları için suç ortağıdırlar” dedi. 
             
“Ermeniler mayın haritasını derhal Azerbaycan’a vermelidir” diyen Taşdemir,  Kelbecer'de yaşanan olayın, Ermeni güçlerinin geri çekildiğinde bölgeyi kasten mayınladığını bir kez daha kanıtladığı belirtilerek, “ Ermeni tarafının hem askerlerin hem de sivillerin can ve güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir.Bu hareketi ile barışı ve huzuru bozmaktadır.. Azerbaycanlı vatandaşların mayınlarda hayatlarını kaybetmesinin tüm sorumluluğunu Ermenistan taşımaktadır.  Kelbecer'in Susuzluk köyü istikametinde seyir halindeyken Ermeni güçlerin işgal döneminde döşediği tank mayının üzerinden geçerken patlaması sonucu Azerbaycan Devlet Haber Ajansı (AZERTAC) muhabiri Meherrem İbrahimov ile Azerbaycan Devlet Televizyonu (AZTV) kameramanı Sirac Abışov ve Susuzluk köyünden Arif Aliyev isimli kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı. Şehit olanlara Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı yaralılara da acil şifalar dilerim” diye konuştu.

Yorumlar (0)
21
kapalı