Müftü Soykök'ten üç aylar ve Regaip Kandili mesajı

banner297

Müslüman aleminin büyük bir heyecanla beklediği mübarek üç aylar (Recep, Şaban ve Ramazan)13 Şubat 2021 Cumartesi günü başlıyor.  Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök üç ayların başlangıcı ve Regaip Kandili dolayısıyla açıklamalarda bulundu. İl Müftüsü Soykök , “Heyecanını yaşadığımız üç aylar, her birimiz için bu anlamda manevi bir destek ve moral olarak değerlendirilmelidir. Bu vesileyle kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki, gönlümüz huzura ersin. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım ki, kalplerimiz feraha kavuşsun. İmanımız sahih, amelimiz Salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Ahdimizi yenileyelim ki, misakımızı kuvvetlendirmiş, Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım” dedi.

Manisa 11.02.2021, 10:07
Müftü Soykök'ten üç aylar ve Regaip Kandili mesajı

Reagib Kandilinin huzur ve mutluğunu yaşadığını söyleyen Müftü Soykök,“İslâm âlemi olarak 13 Şubat Cumartesi günü (1 Recep) rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç aylara girmiş, 18 Şubat 2021 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece ise mübarek Regaib Kandilini bir kez daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşamış olacağız. Arzu, istek, emel ve tutku gibi anlamlara gelen rağbet kelimesinin çoğulu olan Regaib, geleceğe ve istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı verir, rağbetlerimizin yalnızca Rabbimize yönelik olması gerektiğini hatırlatır. Unutulmamalıdır ki gem vuramadığı arzular, dizginleyemediği istekler, frenleyemediği tutkular, söz geçiremediği şehvet, heva ve hevesler, terbiye edemediği nefis, Rabbine yöneltemediği rağbet ve rebabi, insanoğlunun en büyük sorunudur. Bugün de hem yerel hem de küresel ölçekte tüm insanlığı çepeçevre kuşatan sorunların temelinde bunlar yatmaktadır” dedi.
Salgın sürecinde herkesin yorulmuş olduğunu ifade eden Soykök,“İnsanlık olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Salgın hastalıkla mücadele süreci her birimizi bir hayli yormuş ve yıpratmıştır. Yaşadığımız olayları anlamlandırma gayretine, bu olaylardan ibretler çıkarma çabasına ve yeni bir manevi toparlanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Heyecanını yaşadığımız üç aylar, her birimiz için bu anlamda manevi bir destek ve moral olarak değerlendirilmelidir. Bu vesileyle kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki, gönlümüz huzura ersin. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım ki, kalplerimiz feraha kavuşsun. İmanımız sahih, amelimiz Salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Ahdimizi yenileyelim ki, misakımızı kuvvetlendirmiş, Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım. O’nun lütfuyla kardeş olalım ki, Rabbimiz bizden hoşnut ve razı olsun. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaib olsun” diye konuştu.
Bu ayların huzur ve bereket ayları olması temennisinde bulunan Soykök,“Sevgili Peygamberimizin (sav) bizlere öğrettiği şu duayı hatırlatmak isterim: “Allah’ım! Ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimiz için Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan ayına bereketle, huzurla ve sükunla kavuşmayı bizlere nasip eyle!” Bu duygu ve düşüncelerle Kıymetli Manisalıların, Aziz milletimizin, yurt dışındaki millet varlığımızın ve âlem-i İslâm’ın mübarek üç aylarını ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi huzura kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Yorumlar (1)
Atila köylü 3 hafta önce
İnşAllah yol genişledi diye oradaki esnaf kendi dükkanlarının önüne kendi araçlarını park ederek kendilerine gelecek müşterilerinin gelmesini engellemezler. Aslında böyle daha iyiydi en azından araçlar birbirini beklerken kaza olmuyordu. Yeni yol durumunda göreceğiz. Araçlar birbirini geçmek isterken kaza yapmazlar herhalde. Yinede ilimize hayırlı olsun.
6
hafif yağmur