MANİSALI VEKİLLERİN JES POLEMİĞİ SÜRÜYOR

banner297

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın açıklamalarına yanıt vererek  “JES’e Hayır diyen Millet İttifakının oylarıyla seçilip Cumhur İttifakına geçtiniz. O zaman siz de JES’lere karşıydınız, Şimdi ise sermayenin yanında duruyorsunuz. Ne değişti?”  diye sordu.

Manisa 21.01.2021, 10:24
MANİSALI VEKİLLERİN JES POLEMİĞİ SÜRÜYOR

Bekir Başevirgen, “Ne Türkiye’de, ne de dünyanın başka bir ülkesinde enerji santrali açıldı diye cazibe merkezi olan bir yer duymadık. Manisa’yı, Gediz Ovasını öldürerek mi cazibe merkezi yapacaksınız?  Eğer Manisa gerçekten cazibe merkezi haline getirilmek isteniyorsa, çevre yıkımlarına neden olacak ve halkın istemediği projelerle değil, bereketli Gediz Ovası’nın ıslahı ve korunması sağlanarak “tarımsal cazibe merkezi” haline getirilsin." dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Manisa Valiliğine gönderilen yazıyı hatırlatan Başevirgen, “Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından sudaki arsenik ve bor gibi ağır metallerin artması nedeniyle JES ruhsatlarının durdurulmasına ilişkin Valiliğe gönderilen yazıdan Sayın Vekilin bilgisi var mı? Buna rağmen JES ruhsatları verilmeye devam ediliyor. Denetimsiz bu santraller yüzünden toprak zehirleniyor, su zehirleniyor, halkımız zehirleniyor. Tarım ve çiftçilik bitiyor. Sayın vekil bunların hiç birini bilmiyor mu?” dedi.

Başevirgen, “Alaşehir’de 13, Salihli’de 3 tane JES var. Sayın Akkal bu ilçelerdeki üzüm bağlarını hiç görmüş mü? Salihli'de Yılmazköy'ü, Alaşehir'de Piyadeler ve Örnekköy mahallelerini hiç ziyaret etmiş mi? "Mağdur etmedik" dediği çiftçilerle, üzüm yetiştiricileri ile bir araya gelip de yaşadıkları sıkıntıları dinlemiş mi? Rekoltenin düştüğünden, bütün tarımsal ürünlerde kalite kaybı yaşandığından haberi var mı? Gürültü ve kötü kokudan bölgede yaşayan vatandaşların duramaz hale geldiklerinden haberdar mı? Plansız ve denetimsiz JES’ler nedeniyle doğaya salınan jeotermal suyunun içindeki bakır, çinko, arsenik, civa gibi maddelerin tarım üretimimizi bitirmekte olduğunu biliyor mu? Gündüz kapatılıp gece faaliyete sokulan santraller nedeniyle araçların üzerine, evlerin camlarına, asma yapraklarına, çocuklarımızın ciğerlerine yapışan kükürtten haberi var mı? Vatandaşın, çiftçinin, köylünün ne zaman yanında oldunuz ki bu sıkıntılardan haberiniz olsun.” diye sordu.

CHP'li Başevirgen, Tamer Akkal'ın Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu'nun açılış törenine katılmasını hedef alan sözlerine ilişkin olarak da,  "Alaşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Öküzcüoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçilmiş Belediye Başkanıdır ve açılış törenine katılarak sadece protokol görevini yerine getirmiştir. Bundan parti içerisinde fikir ayrılığı ya da kafa karışıklığı sonucunu çıkarmak abesle iştigaldir. Cumhuriyet Halk Partisi tüm bileşenleri ile halkımız için hak, hukuk ve adalet ilkesiyle doğru olanı savunmaya ve bu ilkeler ışığında çalışmaya devam edecektir."  ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
7
açık