MANİSALI ÇİFTÇİLER, BAKAN AÇIKLAR AÇIKLAMAZ PROJEYE BAŞVURDU

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak. Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) uygulamaya konuldu. Bakan Pakdemirli uygulamayı açıklar açıklamaz Manisalı çiftçiler Okan Egeli ile Özgür Kulçak, projeye katılmak için başvurdu.

MANİSA 29.04.2020, 13:45 29.04.2020, 14:06
MANİSALI ÇİFTÇİLER, BAKAN AÇIKLAR AÇIKLAMAZ PROJEYE BAŞVURDU

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteklediği, tohumdan çatala kadar sürecin tek elden yürütülmesini sağlayacak, üretici ile tüketici arasında doğrudan bağ kuracak DİTAP ile tarımın tüm paydaşları tek bir platformda buluşacak.

Böylece çiftçi ürününe rahatlıkla pazar bulacak, tüketici ve esnaf ise aradığı kalite ve standartta ürünü tedarik edecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılacağı DİTAP açılışına ilişkin online basın toplantısı bugün gerçekleştirdi.

Manisalı çiftçiler başvurdu

Bakan Pakdemirli'nin yayınını Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk'le birlikte seyreden Manisalı çiftçiler Okan Egeli ile Özgür Kulçak, projeye katılmak için başvurdu.

Bakanı Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, "Dijital Tarım Pazarı ile çiftçimiz ürünlerine pazar bulabilecek, tüketicimiz, esnafımız aradığı kalitede ürünü tedarik edebilecek." dedi.

Pakdemirli, "Tarımsal alan bakımından dünyada 17. olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa'da birinci sırada, dünyada ilk 10'da yer almaktayız." diye konuştu.

"DİTAP planlı üretimin yapıldığı pazar olacak" 

Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"DİTAP, tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak. DİTAP ile tarım ürünlerimizin direkt satışı sağlanacak, fiyatların sezon öncesi öngörülebilir olmasıyla ihracat pazarları genişleyecek. DİTAP, üreticilerimize avantaj getirecek, öncelikle girdi finansmanı kolaylığıyla tohum, gübre gibi ürünlerin tedariki sağlanacak."

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu