Manisa milletvekilinden nüfus yorumu: Nüfustaki azalış endişe verici

banner297

Türkiye nüfusu bir önceki yıla göre 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı. En fazla nüfusa sahip 14. il olan Manisa’nın nüfusu 6 bin kişi artarak 1.456. 626’ya yükseldi.

Manisa 04.02.2022, 13:31 04.02.2022, 14:04
Manisa milletvekilinden nüfus yorumu: Nüfustaki azalış endişe verici

Türkiye nüfus artış hızı binde 12 iken bu oran Manisa’da binde 4. Manisa’nın nüfus artışı hızı Türkiye ortalamasının altında kaldı.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "Önceki yıllarda olduğu gibi Büyükşehirlerin nüfusu artarken küçük illerin nüfusu göçler nedeniyle sürekli azalmaktadır.  Bu durum Manisa ilçeleri için de geçerli merkez ve büyük ilçelerin nüfusları artarken küçük ilçelerin nüfusu her yıl azalmaktadır" dedi.

Manisa’ nüfus artışını değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Bazı ilçelerde nüfusun her yıl azaldığına dikkat çekerek azalan nüfusun köyler ve ilçeler için endişe verici olduğunu söyledi.

Bakırlıoğlu şunları kaydetti:

"Manisa’da 8 ilçenin nüfusu artarken 9 ilçenin nüfusu azaldı.
Nüfusu artan ilçeler; Yunusemre,  Turgutlu, Akhisar, Salihli, Soma, Saruhanlı, Alaşehir, Ahmetli.
Nüfusu Azalan ilçeler; Şehzadeler, Kırkağaç, Demirci, Gördes, Selendi, Kula, Köprübaşı, Sarıgöl, Gölmarmara
Son on yılda;
Kırkağaç’ın nüfusu 47 binden 37 bine
Demirci’nin nüfusu 44 binden 37 bine,
Kula’nın nüfusu  47 binden, 43 bine, 
Gördes’in nüfusu 30 binden 26 bine düşmüş.
Yüzde 10’luk, yüzde 15’lik azalmalar o ilçeler için çok büyük rakamlar.
Listede dikkat çeken Şehzadeler ilçesinin nüfusu ilk defa azalma eğilimine girmiştir. Diğer ilçelerin nüfusu zaten her yıl düzenli olarak azalmaktadır.
Nüfusu azalan ilçelerin durumunu değerlendiren CHP’li Bakırlıoğlu nüfus artışını ya da azalışını etkileyen en önemli faktörün işsizlik ve geçim zorluğu olduğunu belirtti.
Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, nüfusu her yıl azalan Selendi, Gördes, Demirci, Kula, Gölmarmara, Köprğbaşı gibi ilçelerin ekonomik dinamiği tarım. 
İlk defa nüfusu azalma eğilimine giren merkez ilçe Şehzadeler’e bağlı köy ve kasabalarda bağcılık faaliyeti fazla.
Burada nüfus artışını belirleyen en önemli faktörün tarım ve hayvancılık faaliyetleri olduğu görülüyor.
Bu nedenle iş olanağı olmayan, tarım ve hayvancılıkla uğraşan, nüfusunun büyük kısmı köy ve beldelerde yaşayan ilçelerin nüfusu sürekli azalmaktadır.
Kırsal kesimde nüfusun azalması, yaşayanların yaş ortalamasının yükselmesi, üretimin de azalması demektir. Bu büyük bir tehlikeyi de gözler önüne sermektedir.
10-20 yıl sonra köylerde tarlayı ekecek bağa, bahçeye bakacak, hayvan yetiştirecek kimse kalmayacaktır.
Diğer taraftan nüfusu artan ilçelerde ve illerde ise işsizlik, geçim sıkıntısı sosyal sorunlar baş göstermektedir.
CHP Milletvekilleri olarak halkın içindeyiz, esnafla çiftçilerle konuşuyoruz. Kırkağaç’ta ziyaret ettiğimiz bir çiftçimizin 200 başlık kurulu düzeni olan, her türlü alet ve ekipmanı bulunan süt sığırı işletmesini para kazanamadığı için boş tutuyor. Tarlam, bahçem var ve ben bu kadar iş yapıyorum asgari ücret bile kazanamıyorum. Bu yüzden oğlum Manisa’da asgari ücretli çalışıyor demişti.
Egenin bereketli topraklarında bile çiftçi, üretici geçinemiyoruz diyerek göç ediyorsa, nüfus azalıyorsa durum gerçekten vahim bir hal almıştır. Bu durum sadece Manisa’da değil ülkenin her yerinde böyle.
Türkiye’nin bu çıkmazdan kurtulmasının yolu tarımdır, üretimdir. Tarımın, çiftçinin daha fazla desteklenmesidir."

Yorumlar (1)
İlker 4 ay önce
Sayın vekil en büyuk sorun kırsal mahallelere kızlar evlenmiyor merkezde oturup gezip tozmayi istiyorlar erkekler evlenemeyince koyleri terk ediyorlar
20
açık