MANİSA'DA ÜZÜM İŞÇİSİ ÜCRETLERİ, ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALIYOR

banner297

Manisa'da ilçelerde 2021 yılı üzümde çalışacak işçi fiyatları belirlendi. Alaşehir ve Salihli ilçelerinde üzüm kesme işçisi için belirlenen ücretler yasal olarak güvence altına alınan asgari ücrete bile tekabül etmiyor. İşçi ücretlerinin bu derece düşük olması tepkilere neden oldu. Vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdiler.

Manisa 30.07.2021, 12:00 30.07.2021, 12:05
MANİSA'DA ÜZÜM İŞÇİSİ ÜCRETLERİ, ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALIYOR

ALAŞEHİR'DE EN DÜŞÜK ÜCRET 85 TL

Alaşehir Ziraat Odasında toplanan İşçi Ücretlerini Tespit Komisyonu, sofralık ihracat ve iç piyasa ile kuru üzüm işçi ücretlerini belirledi. Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun başkanlığında toplanan komisyona, Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdür vekili Ziraat Mühendisi Barış Bozdağ’dan oluşan komisyonda yeni işçi ücretleri tespit edildi. Çalışma saatleri de 8 saat olarak belirlendi. Toplantıya dayıbaşılar, işletme temsilcileri ve işçi temsilcileri de katıldı.
Komisyon toplantısının açılış konuşmasını yapan Alaşehir Kaymakamı ve Komisyon Başkanı Abdullah Uçgun, "Yeni hasat sezonunun tüm paydaşlar için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz. 2021 yılının ücretlerini belirlerken piyasa koşullarını baz almak durumundayız. Her yıl yaşanan doğal afetlere rağmen, TARSİM'e yeterli ilgi gösterilmediği tespit edildi. Bu durum bize ders olmalı. Ürün satışlarında Kötü niyetli kişilere de dikkat edilmeli. Bu konuda da çok iyi araştırmalar yapılmalı. Her kurum ve kuruluş üzerine düşeni yapmalıdır, bu konuda tereddüt edilen durumlarda ilgili kurumlardan, yardım istenilsin. Belirlenen ücretin hem işçiyi, hem çiftçiyi, hem işletmeyi hem de işçi temininin önemli unsurlarından biri olan dayıbaşıları memnun etmesini sağlamak için tüm tarafları dinledik. Ona göre belirledik. Belirlenen ücretlerin hayırlı olmasını diliyorum. Ücret kadar önemli bir diğer konu da çiftçilerimizin kötü niyetli tüccarlarca dolandırılması, bir yıllık emeklerinin heba edilmesidir. Dolandırılmamak için uyanık olmalı, Ticaret Odası ve Ziraat Odasından destek istenmelidir. Bu konuda çok iyi araştırmalar yapılmalı. Şüpheli kişilerle ticaret yapılmamalıdır. Tüm kurum ve kuruluşlarımız 7 gün 24 saat vatandaşımızın hizmetindedir" dedi.
Komisyonun belirlediği ücretlere göre, 1 Temmuz'dan itibaren sofralık yaş üzüm ihracat işçilerine kesim için 85 TL, kelter 110 TL, Buzhane kadın 110 TL, Buzhane erkek 120 TL, Döşeme kadın 100 TL, Döşeme erkek 110 TL, Sofralık Yaş İç Piyasa İşçi Ücretleri Kesim 100 TL, Kasa 140 TL, Kelter 110 TL ve Yükleme 180 TL, Kuru Üzüm Kesim Ücretleri kesim için 100 TL, Seri 130 TL, Kelter 140 TL ve Bandırma 180 TL olarak belirlendi. Ücretlendirmede 10 TL olan dayıbaşılık ücretlerinin ilave olarak ödenmesine karar verildi.

SALİHLİ'DE MİNİMUM TUTAR 90 TL

Manisa’nın Salihli ilçesinde 2021 üzüm sezonu işçi yevmiye ücretlerini açıklayan Ziraat Odası Başkanlığı, üzüm kesme işçisi için 90 TL, sergi işçisi için 100 TL, üzüm çekme ve sepetçi için 110 TL, üzüm bandırma ücretinin ise 120 TL olarak belirlendiğini duyurdu. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, bölgenin en önemli ihracat ürünü olan üzüm işçi fiyatlarının belirlendiğini söyledi. Yalvaç, üzüm kesme 90 TL, sergi 100 TL, üzüm çekme ve sepetçi 110 TL, üzüm bandırma ücretinin ise 120 TL olarak belirlendiğini vurgu yaptı. Yalvaç, dayı başı ücretinin ise 8 TL olarak belirlendiğini ve açıklanan fiyatlara dahil olduğunu söyledi. Ziraat Odası Başkanlığı olarak bölgenin kırmızı altını domates topla ücretlerinin de belirlendiğini dile getiren Yalvaç, domatesin kilo ile toplamada tonda 85 TL makine ile toplamada tonda 75 TL olduğunu vurgu yaptı. Mısır biçme ücretlerinin de belirlendiğini belirten Yalvaç, mısır biçme ücretinin dekarda 45 TL, silajlık mısır biçme ücretinin ise dekarda 110 TL olduğunu sözlerine ekledi. Yalvaç, tüm üreticilere bol, bereketli bir hasat dönemi dilerken, işçilere de kolaylıklar diledi.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA

Alaşehir ve Salihli ilçelerinde üzüm kesme işçisi için belirlenen ücretler yasal olarak güvence altına alınan asgari ücrete bile tekabül etmiyor. En düşük işçi ücreti aylık bazda 2 bin 2 bin 825 lira 90 kuruş olan asgari ücretin bile altında kalıyor.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

İşçi ücretlerinin bu derece düşük olması tepkilere neden oldu. Vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdiler. 

Vatandaşların bazıları tepkilerini şöyle dile getirdiler;

- Kendileri çalışsın bakalım 85 TL'ye

- Kesimcilerin yömyesi niye az, sıcakta o bağ arasında adaletsiz olmuş bence onlarada 130 verilmesi lazımdı

- Yazıklar olsun her şey 10 katı artarken iscinin hakkı nerde, o sicakta kendileri çalışsa öyle yapmazlar

- O paraya kendiniz çalışın bu sıcakta millet gölgede bunalıma giriyor, işçi emekçi insanlar hem sıcakta bekleyip hemde çalışıyor o 85 TL'yi alın siz dondurma yersiniz

- Manisada 130 ve 200 TL'den den bahsediyorlar, siz dalgamı geçiyorsunuz

- Geçen sene kesicilere 100 lira verdik be sene nasıl 85 lira oluyor

- İnsanlar para kazanmak için gidiyorlar, gitmesinler birlik olsunlar verirler istedikleri parayı 

- Biz geçen 125 verdik yer Kırkağaç

www.manisahaberleri.com

Yorumlar (2)
Tosun 2 ay önce
Hamdolsun Suri ve Afgan kardeşlerimiz var.50 liraya seve seve çalışırlar...Zaten onlar olmasaydı çoktan batmıştık bile...
Hakkı 2 ay önce
Suriyeliler var, Afganlar var. Karın tokluğuna çalıştırırsınız? Yoksa ekonomimiz çökecekmiş, öyle diyor büyüklerimiz.
20
parçalı bulutlu