banner299

banner298

Manisa'da su tasarrufu için uygulanan "kaya bahçeleri" yaygınlaşıyor

banner297

Manisa Büyükşehir Belediyesinin su tasarrufu sağlamak amacıyla kentin muhtelif noktalarında yaptığı "kaya bahçesi" uygulaması yaygınlaşmaya başladı.

Manisa 11.03.2021, 13:24
Manisa'da su tasarrufu için uygulanan "kaya bahçeleri" yaygınlaşıyor
banner388

Suyun daha ekonomik kullanılması için Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığınca geliştirilen "kaya bahçeleri", ilginç görüntüsüyle de dikkati çekiyor. 

Mevcut peyzaj uygulamalarına kıyasla daha az maliyetli ve 10 kat su tasarrufu sağladığı belirtilen kaya bahçeleri, büyükşehir belediyesi ekipleri tarafından şu ana kadar kentin 6 noktasına kuruldu. 

Manisa'nın kayalık bölgeleri Yundağı ile volkanik araziden getirilen doğal taşlarla oluşturulan bahçelere, kurak iklime dayanıklı kaktüs, kaz ayağı, Japon ayvası, agav nandini ve Çin çalısı gibi 25'e yakın bitki dikilebiliyor. 

Peyzaj çalışmasına estetik görüntü kazandıran volkanik kayalar, sulama işleminin ardından toprağı nemli tutuyor. 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanı Hakan Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, peyzaj alanlarının sulanmasının ciddi su sarfiyatına yol açtığını belirtti.

Peyzaj sulamasında kullandıkları 20 sondaj kuyusunun, yer altı suyu seviyelerinin düşmesi sonucu kuruduğunu hatırlatan Göktaş, "Su tasarrufu sağlamak amacıyla, park, bahçe ve yol kenarlarına kurmaya başladığımız kaya bahçelerini Manisalıların beğenisine sunduk. Bu projede susuzluğa dayanıklı bitkiler kullanıyoruz. Normalde 3 ila 5 metrekarede yapılan kaya bahçesini, biz 550 metrekarelere çıkardık." dedi.

Düşük maliyetle oluşturulan kaya bahçesinin diğerlerine göre 10 ila 15 kat arasında su tasarrufu sağladığını vurgulayan Göktaş, "Örneğin çim alanı peyzaj, temmuz ve ağustosun en sıcak dönemlerinde günde 6-7 kez sulanmak ister. Kaya bahçesi ise en sıcak zamanlarda bile iki günde bir sulanmaktadır." diye konuştu.

Göktaş, aldıkları olumlu tepkiler üzerine uygulamayı yaygınlaştırmaya başladıklarını dile getirdi.

Bu çalışmayı Manisa'nın geneline yaymak istediklerine dikkati çeken Göktaş, "Çim ekimi, gübresi, tohumu, ara ekimi ve biçilmesi ciddi bir maliyet. Biz siyah ve gri olan kayaları Yunt Dağı'ndan, volkanik kayaları ise Kula'dan getirdik. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Salihli ve Alaşehir'den de talepler aldık." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (3)
Akgedik 1 ay önce
büyükşehirden peyzajı geçtik akgedik osb arasına sağlam kalın bir asfalt dökmesini bekliyoruz. yazık günahtır. 2600 hane 30-35 dükkan var... delik deşik yollardan geçiyoruz. off road gibi çukurlardan kaçarken illa birinin ölmesi mi gerekir? sadece sağlam asfalt rica ediyoruz. aynı yolu tır ve kamyonlarda kulanıyor. Yolun kalın sıcak asfalt olması önemlidir.
YORUM 1 ay önce
beğenmedim maalesef hiç güzel görünmüyor
Vatandaş 1 ay önce
Grandmedıcal Karsısındakı Derenın Etrafında BUlunan Genıs Yesıl Alan Cok Kotu Konumda. Yıllardır Soylememıze Ragmen Bir Düzgün Temiz Düzenli Hale Getirilmedi. LÜTFEN BİZİM SESİMİZ OLUN . Grandmedical Hastanesi Çaprazında Bulunan PARKMANZARA EVLERİ KARİISINDA 'ki Dere'nin Etrafı Güzelleştirilip Yürüyüş Yolu İçin Bırakılan Kısımlar Yumuşak Zemin Yapılsın.
18
açık