MANİSA'DA KAPATILAN PAZAR YERLERİ NE ZAMAN AÇILACAK?

banner297

Manisahaberleri.com YouTube kanalında canlı yayında programa konuk olan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Gazeteci Murat Yalçın'ın sorularını yanıtladı. Başkan Çelik, "Az pazarcı esnafı sayısıyla pazarı kontrol edilebilir iki bölüme ayırarak, bariyerlerle kapatarak, giriş çıkışı kontrol altına alabilecek bir şekilde pazarın açılmasıyla ilgili biz belediyede arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalarla ilgili bir karar aldık. Bu da Hıfzıssıhha Kurulunda kabul görürse ondan sonra buranın denetimler alınarak, tezgahlar arası 3 metre mesafe korunarak ve giriş çıkış kontrol altına alınarak bir pazar yerini oluşturabilmek için hazırlıklarımızı yaptık. İnşallah kontrollü şekilde açılması için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Manisa 23.06.2020, 11:46 23.06.2020, 12:22
banner388

Dün akşam gerçekleşen programda konuşan Başkan Çelik, merkezdeki iki pazar yerinin neden geçici olarak kapatıldığını şöyle anlattı:

"Alaybey pazar yeri İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda kapatıldı. Yine Yunusemre ilçemizde de Karaköy pazar yeri de aynı karar doğrultusunda kapatıldı. Kapatılmanın nedeni şudur; pazar yerlerinin giriş çıkışı bu iki yerde de denetim altına alınamıyor. Dolayısıyla da bir anda pazarın içerisinde ciddi bir yoğunluk oluşuyor. Pazarın içerisinde sosyal mesafe kuralı ihlal edilmiş oluyor. İnsanlar iç içe alışveriş yapmak zorunda kalıyorlar. Bu da Allah korusun virüsün yayılma hızını çok arttırabilecek olumsuz bir durum. Dolayısıyla vatandaşlarımızın can güvenliği, Hıfzısıhha Kurullarımızın, Valiliğimizin öncülüğünde almış olduğu bir karardır."

KAPATILAN PAZAR YERLERİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Pazarların yeninden açılması ile ilgili girişimde bulunduklarını kaydeden Çelik, "Bununla ilgili yeni normal döneme geçişte hemen ben Valimizi ziyaret ederek görüşmüştüm. Ardından Pazarcılar Odasını da Vali Bey çağırarak kendileriyle de görüştü. Geçtiğimiz hafta içerisinde Kaymakamlıkta konu tekrar ele alındı. Yarın bu konuyla ilgili yapılacak bir toplantı var. Zaten bu önümüzdeki hafta sonu üniversite sınavı sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması var. Cumartesi ve Pazar günü pazarın açılabilmesi mümkün değil. Ondan sonraki hafta ile ilgili az pazarcı esnafı sayısıyla pazarı kontrol edilebilir iki bölüme ayırarak, bariyerlerle kapatarak, giriş çıkışı kontrol altına alabilecek bir şekilde pazarın açılmasıyla ilgili biz belediyede arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalarla ilgili bir karar aldık. Bu da Hıfzıssıhha Kurulunda kabul görürse ondan sonra buranın denetimler alınarak, tezgahlar arası 3 metre mesafe korunarak ve giriş çıkış kontrol altına alınarak bir pazar yerini oluşturabilmek için hazırlıklarımızı yaptık. İnşallah kontrollü şekilde açılması için çaba sarf ediyoruz" şeklinde konuştu.

ALAYBEY HAFTANIN İKİ GÜNÜ AÇILABİLİR

Çelik ayrıca haftanın 5 günü açılan Perşembe pazarının gün sayısı azaltıp.Alaybey pazarının faaliyete geçmesiyle beraber, talebe göre Alaybey pazarını Cuma - Cumartesi olmak üzere  bir gün esnafın bir kısmı bir gün diğer kısmı olmak üzere açılabileceğini söyledi.

ASILSIZ İDDİAYA SERT TEPKİ

Çelik ayrıca, pazarlar kökten kapatıldı gibi iddiaları ortaya atan kişilere tepki göstererek, "Bunlar vicdansızlardır. Bunlar koronavirüs salgınından bile siyasi rant uğruna medet uman zavallı insanlardır" dedi.

Yorumlar (6)
pazzaryeri 1 yıl önce
önlemler mi ? bu süreçte 4 kere pazara gittim. bir keresinde kurallara uyuluyordu. onda da valiliğin denetimi vardı. diğerleri korkunçtu. inanılmaz bir kalabalık vardı. giriş çıkışlar aynı nokta yapılıyordu. girenler de çıkanlar da üst üste yığılmış durumda idiler. ayrıca şehzadeler belediyesi halk sağlığına önem veriyorsa sokaklarda her köşe başında, yerlerde meyve satışına izin vermesin.aylardır yerlerde çilek, erik, kiraz, kayısı satıldı. hala da devam ediyor. hem ana caddelerde hemde ara sokaklarda. ben bu satıcıların kimin korumasında olduğunu merak ediyorum. hem de pandemi sürecinde.
Sokaklara pazar kurulmasın 1 yıl önce
Hangi devirdeyiz. 112 2 dk geç geldi diye ne kelleler koparılıyor. Ama sokağa kurulan pazar yeri yüzünden 112 ya da itfaiye vakaya geç müdahale edince mazeret kabul görüyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Yetkililerimiz buna artık dur demeli ve sokaklara pazar kurulmasına izin verilmemelidir
Ergül 1 yıl önce
Karaköy pazarı nezam açilacak
Pazarcı 1 yıl önce
Başkanım bi an önce açmanızda biz yok olmak üzereyiz
Emrah 1 yıl önce
Lütfen açılsın artık pazar yerleri gerçekten hem halk olarak hemde esnaf olarak mağduruz
Esnaf 1 yıl önce
Kara köyde mahalle arasında pazar kurulmasına gerek yok kapalı pazar yeri var haftanın 7 günü açık kalsın.hergün değişik bir pazarcı arkadaş açsın kimse madur olmasın.
31
açık