MANİSA'DA EVLENMEYE ZORLANAN GENÇ KIZA, AİLE BAKANI SAHİP ÇIKTI

banner297

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Manisa'da evlenmeye zorlandığı için intihara kalkışan genç kıza sahip çıktı.

Manisa 25.07.2021, 22:22 25.07.2021, 22:33
MANİSA'DA EVLENMEYE ZORLANAN GENÇ KIZA, AİLE BAKANI SAHİP ÇIKTI

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan B. H. (16) adlı genç kız, ailesi tarafından evlenmeye zorlanınca evlerinin bulunduğu apartmanın çatısına çıkarak intihar etmek istedi. Genç kız intihar etmek üzereyken Polis tarafından tutuldu. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, genç kızın artık devlet korumasında olduğunuifade ettiler.

Üzücü olay sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

"ASLA GÖZ YUMMAYIZ"

Bakan Yanık, sosyal medya hesabından üzücü olayla ilgili haberi paylaşarak şu yorumu düştü:

"Erken yaşta ve zorla evlilikler kanunlarımızca açıkça yasaklanmış olmasının yanı sıra çocuklarımızın sosyal, fiziksel, bilişsel ve psikolojik gelişimi üzerinde yetişkinlik döneminde etkileri devam edebilecek ve onarılması güç yaralar açmaktadır. İllerimizde yürürlüğe koyduğumuz Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Acil İl Eylem Planlarımız ile evlatlarımızın bu travmaya maruz kalmasının önüne geçmek için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm ailelerimize çağrımdır; çocukların yeri ailelerin yanıdır, okuldur. Onların çocukluğunu yaşayabilmesine engel olunmasına ve eğitim hayatından koparılmalarına asla göz yummayız."

Yorumlar (0)
19
açık