MANİSA'DA ÇOCUK GELİŞİMİ KURSU

Manisa Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi ile Şehzadeler İlçe Müftülüğü işbirliğiyle Kur’an kursu öğreticilerine yönelik Çocuk Gelişimi kursu açıldı.   Açılan kurs pandemi nedeniyle 12 kursiyerden oluşuyor.  Kurs ilk olarak diyanet çalışanlarına hizmet vererek daha sonra lisans ve ön lisans mezunlarının da faydalanacağı bir kurs olacak. 380 saat sürecek olan çocuk gelişimi kursunu bitiren kursiyerlere sertifika verilecek. Açılan kursun ilk eğitimi Müftülük binasında verildi. Eğitimin ilk gününde binayı Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçu ve Müdür Yardımcısı Mustafa Tire ziyaret etti.

MANİSA 16.09.2020, 15:46
MANİSA'DA ÇOCUK GELİŞİMİ KURSU

Kursun açılmasından büyük memnuiyet duyduğunu belirten Şehzadeler İlçe Müftüsü Mehmet Cesur, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın son yıllarda en büyük hizmet açılımlarından birisi de 4-6 yaş gurubu kuran kurslarımız. Bu konuda Manisa ilimiz merkezinde ve ilçelerimizde her dönem 4-6 yaş kursları açma gayretindeyiz. Fakat bununla birlikte başkanlığımız bu konuda bu kurslarda eğitim öğretim hizmeti verebilecek kuran kursu öğreticilerimizle okul öncesi öğrencililerine yönelik bir sertifika programının alınmasını istiyor 380 saatlik bir programdır. Bizler bu konuda halk eğitim müdürlüğümüze başvurduk. Önceki sene 23 kuran kursu öğreticimizle ilk kursumuzu tamamladık. Bu sene yine yeni kurslarımızın açılması gündemde. Dolayısıyla bizler daha önce bu kurslara katılmamış kuran kursu öğreticilerimiz için yeni kurs açmayı düşündük. Tabi pandemi süreci olması sebebiyle pandemi kurallarına uygun olsun diye en fazla 10-17 kişilik sınıflar ama ne yapacağız bu kursumuz aralık sonu gibi bittiğinde geri kalan hoca hanımlar için yeni bir kurs da açacağız. İnşallah bu pandemi süreci biterse daha rahat ortamlarda olacağız. Tabi biz biraz da şunu düşündük pandemi sürecinde işte kurslarımız madem aktif değil bu kurslarımızı en azından bu dönemde yaparak bir an önce bitirme gayretindeyiz. Sağ olsun hem Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz hem yardımcıları ve öğreticileri bu konuda bize gereken desteği gösterdiler. İnşallah kursumuzun ilk dönem burada olacak daha sonra yeni bir gençlik merkezimiz açılacak.  Gençlik merkezimizin şuan da tadilatı yapılıyor.  Hoca hanımlara dün de söyledim yine burada söyleyeyim uzun bir kurs süreci ama bu gerçekten çok önemli. Bir zamanlar belirli bir yaş grubunun altındaki öğrencilerimize kuran kursu veremiyorduk bunun üzüntüsü içerisindeydik ama devletimiz bugün artık okul öncesine kadar eğitim organizasyonunu tamamladı. Diyanette kendi üzerine düşen görevi yapıyor.  Hoca hanım önceki senelerde de diğer öğrencilerimiz ile çok iyi bir kurs yaptı sonradan samimi bir ortam oluştu. İnşallah bu yıl da öyle olacaktır iyi ki bu kursa geldik iyi ki bu belgeyi aldık diyeceksiniz” dedi.
 Verilen eğitim konusunda kursiyerlere şanslı olduğunu ve kurs bitiminde iyi ki almışım dedirten bir belgeye sahip olacaklarını söyleyen Osman Kuşçuoğlu, “ 380 saatlik sürecek olan bir kurstasınız uzun sürecek olan bir kurs. Ancak siz 4-6 yaş arasındaki çocuklara eğitim vereceksiniz. Çocuklara nasıl davranılması konusunda mutlaka bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu süreçte öğretmen arkadaşların söyledikleri çok faydalı olacak. Müftü beyin dediği gibi iyi ki eğitimini aldım diyeceğiniz bir belge olacak. Zaten her zaman eğitim yanındayız. Sizler için ne gerekiyorsa yapan bir müftümüz var öncelikle müftü beye teşekkür ediyorum. Bunun gibi kurslar için bütün halkımızın hizmetindeyiz yeter ki alan olsun. Burası küçük bir sınıf olsaydı burada olmazdı yer müsait olduğu için açtık. Biliyorsunuz bu pandemi döneminde her kurs açılmıyor. Geçen mart ayında 159 öğretmenimiz görevdeydi şu anda 19 öğretmenimiz görevli o kadar ki kurslarımız kapandı. Açılan şanslı kurslardan birisiniz bunu da söylemiş olayım sizlere de başarılar diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
16
açık