Manisa'da 8 bin 196 kişiye evde bakım ücreti alıyor

banner297

Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, kurum olarak yapılan çalışmalardan bahsetti. Gülgeç, engellilerin ve yaşlılar için en güzel şekilde hizmet vermek için çalıştıklarını kaydetti. Manisa genelinde 8 bin 196 kişiye evde bakım ücreti verdiklerini ifade eden Gülgeç, “Kasım ayında 8 bin 196 kişiye toplamda 12 milyon 700 bin TL nakit yardımı gerçekleştirdik. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından ihtiyaç sahiplerine her ay evde bakım maaşı yatırılıyor. Vatandaşlar bu maaşları ile ihtiyaçlarını giderebiliyor. Hiçbir engellimizi, yaşlımızı açıkta bırakmıyoruz” dedi. 

MANİSA 04.12.2020, 17:14
Manisa'da 8 bin 196 kişiye evde bakım ücreti alıyor

Engelli yakınına bakanlara ödenen evde bakım parasından bahseden Gülgeç, “Evde bakım ücreti normalde kendine bakamayan engellilere evde sağlıklı bir şekilde bakılması için bakıcıya verilen ücrettir. Bu para herkese verilmiyor. Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin ikisinden düşük olması yani 1402 TL’nin altında olması gerekiyor.   Engellinin en az yüzde 50 oranında engelli olduğunu gösteren sağlık raporu olmalıdır. Müdürlük olarak evde bakım ücreti verilen yerlerde incelemeler yapıyoruz. Ayrıca kurumu da başvuru yapılabiliyor” dedi. 

ENGELİLER ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKINDAN FAYDALANIYOR 

Engellilerin ücretsiz seyahat hakkından faydalanması için engelli kartlarının hazırlandığını ifade eden Müdür Mustafa Feridun Gülgeç, “Bu kart sayesinde engellilerimiz birçok ulaşım arıcından ücretsiz faydalanmış oluyor. Bakanlığımız bize her aya para gönderiyor. Bizde müdürlük olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne gönderiyoruz. Ayda ortalama 700 bin TL para ödemesi yapıyoruz. Örneğin geçtiğimiz ay 744 bin TL ödeme yapıldı” diye konuştu.


Yorumlar (2)
Milli İrade 2 ay önce
Dün 3 Aralık Dünya Engeliler günüydü ya!Sormak lazım ? 8 bin ağır engelinin bakım hizmeti işlemlerini yürüten binanın Engelliler için ERİŞİLEBİLİRLİĞİ var mı? Üstelik çalışanların bazıları da engelli. Kaldırımları, yolları ve de diğer kamu kurumlarını saymıyorum bile. Manisa ne zaman ERİŞİLEBİLİR olur?Yasa çıkmış 2005 de. Ertele babam ertele, yat babam yat. Engelĺi STK larının sesi çıkmaz, çıkarsa mama kesilir.Olan gariban engelliye, yaşlıya olur. Büyüklere de haber hazırlatıp basına göndermek düşer.Ta ki Mayıs ayındaki Engelliler Haftasına kadar. Koşullar izin verirse zevati kiram körler, sağırlar, topallar ile 8 havuzuna kadar yürür etrafa gülücükler dağıtıp tekerlekleri ittir, üç beş engelli makamda ağırlanır. Diğer yanda gariban engelli ne Manisa kaldırımlarında arabasını sürebilir ne de yolunu bulabileceği işareti ne de asansörü.Kutlu olsun!
Plt 2 ay önce
Oncelikle evladin maasi varsa ve bu parayi aliyorsa HARAM olsun, her evlat eşek gibi anasını babasını bakmak zorunda....devlet sadece ilaç ve yatalaksa medikal malzeme giderkerini odemeli...insanlar maas alir gibi yaşlılar ve engelliler üzerinden para alıyor ....onları eve kitleyip tarlaya bağa bahçeye evlere temizliğe pazar da mal satmaya gidiyor. Bu kadar insana para dagitilacagina bakimevleri açılsın geliri olmayan yaşlılar orada bakilsin eğer evladin maaşı varsa ana babaya bakmak kanunen mecbur kilinsin.
10°
parçalı bulutlu