Manisa'da 35 bin öğrenciye yaz Kur’an kursu eğitimi gördü

banner297

Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök, Manisa'daki Kur'an kurslarına ilişkin bilgileri paylaştı. Soykök, "Manisa’da toplam 2021 yılında 1612 cami ve Kur’an kursunda toplam 35144 öğrenciye yaz Kur’an kursu hizmeti sunulmuştur" dedi.

Manisa 23.08.2021, 11:20
Manisa'da 35 bin öğrenciye yaz Kur’an kursu eğitimi gördü

Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök'ün açıklaması şöyle:

"Kur’an’ın mesajını anlamak ve ona uygun bir hayat yaşamak isteyen Müslümanlar, Hz Peygamber’den günümüze kadar her dönemde Kur’an öğretimine büyük önem vermişler ve bu iş için çeşitli kurumlar geliştirmişlerdir.  Kur’an ve dini bilgiler öğretimi, bugün ülkemizde kurumsal olarak büyük oranda Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kursları ve camilerde açılan Yaz Kur’an Kursları aracılığı ile yerine getirilmektedir.

Her yaz tatili döneminde düzenlenen yaz Kur’an kurslarında çocuklarımıza Kur’an’ı Kerimi okuma ve anlamını öğrenme yanında temel dini bilgiler, insani ve ahlaki erdemler, Sevgili Peygamberimizin (s.a.s)’in örnek hayatı öğretilmektedir. 

2021 yılında yaz Kur’an kurslarımız; 5 Temmuz 2021 tarihinde başlamış olup 20 Ağustos 2021 tarihinde (geçtiğimiz Cuma) sona ermiştir. Bu vesileyle yaz Kur’an kurslarımız ve diğer Kur’an kurslarımız hakkında bazı önemli bilgileri kamuoyuyla paylaşmakta fayda mülahaza etmekteyiz. 

Yaz Kur’an Kursları niçin önemlidir? 

Yaz Kur’an Kursları, örgün eğitim sürecinde bulunan gençlerin dinin temel bilgilerini öğrendikleri önemli eğitim-öğretim merkezleridir. Bu kurslar vasıtasıyla öğretim süreci içinde din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ile genel dini bilgiler kazanan gençler, kendi dinleri olan İslam’ın temel inanç prensipleri ile uygulanması gereken ibadetler ve toplumsal hayatın içinde dinle iç içe geçmiş olan ahlakî prensipler hakkında bilgi sahibi olmaktadır; dini yükümlülüklerini yerine getirebilmek için gerekli dua ve sureleri ezberlemekte, Hz. Muhammed’in (s.a.v) örnek hayatından davranış modelleri çıkarmaktadırlar. Ayrıca bu kurslara katılanlar özellikle ve ağırlıklı olarak Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrenmekte, onu mealiyle birlikte okuma alışkanlığı kazanmaktadırlar.

Yaz Kur’an Kursları, gelişme sürecinde olan çocukların ve gençlerin din eğitimi çevresinin önemli bileşenlerinden olan cami ile buluşmasında önemli roller üstlenmektedir. 

Gençlerin hayatlarını anlamlandırma süreçlerinde karşılaştıkları sorunların çözümünde kendilerine destek sağlayacak bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranışlar kazanmalarına önemli katkılar sağlamaktadır. 

Ayrıca millî birlik ve beraberliği perçinleyen, sevgi, saygı ve dostluk bağlarını güçlendiren, vatan, millet, bayrak, şehitlik ve gazilik gibi millî değerleri özümseten; bir arada yaşama ve sorumluluk bilincini geliştiren bir perspektifi de hedef kitlesine kazandırmaktadır.

Manisa’da 2021 yılında kaç öğrencimiz yaz Kur’an kursunda eğitim aldı? 

Manisa’da toplam 2021 yılında 1612 cami ve Kur’an kursunda toplam 35144 öğrenciye yaz Kur’an kursu hizmeti sunulmuştur. Bunun yanında 4087 öğrenci uzaktan eğitim yoluyla yaz Kur’an kursu eğitimi almıştır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklanan verilere göre ülke genelinde 1 Milyon 906 bin 615 öğrenci yaz Kur’an kurslarımızda eğitim görmüştür. 

Manisa’mızda bu hizmeti fedakarca deruhte eden din görevlisi hoca arkadaşlarıma, sevgili öğrencilerimize ve onları yaz Kur’an kursuna gönderen anne ve babalarına teşekkür ediyorum. İlçe Müftülüklerimiz hayırsever vatandaşlarımızın kıymetli destekleriyle cami ve Kur’an kurslarında öğrenmenin yanında öğrenciler için eğlenerek öğrenme ve tatlı hatıralar oluşturma imkanı sağlayacak etkinlikler düzenlemeye gayret etmişlerdir. Futbol turnuvaları, piknik organizasyonları, çeşitli ikram ve hediyeler öğrencilerimizi teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 

Yaygın Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları

Başta hanımefendiler olmak üzere Dini bilgi elde etmek isteyen vatandaşlarımızı Kur’an kurslarımıza ve camilerimize bekliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yetişkinlere yönelik yaygın din eğitimi takvimi aşağıdaki gibidir. Buna göre kurslarda uygulanan programlar 13 Eylül 2021’de başlayıp 12 Haziran 2022 tarihi itibariyle tamamlanacaktır. 

Camilerde Kur’an eğitimi için hafta sonu kurslar açılacak 

Kur’an kurslarımız dışında imam hatip ve müezzin kayyım olarak görev yapan hocalarımızda talep olması halinde camilerde gençlere ve yetişkinlere yönelik Kur’an kursu açabileceklerdir. Camilerde uygulanacak hafta sonu programları için Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen takvim aşağıdaki gibidir. 

Çocuklara Yönelik Yaygın Din Eğitimi

4-6 yaş aralığında çocuğu olan anne babalar istemeleri halinde ilçe müftülüklerimizce faaliyete geçirilen 4-6 Yaş Kur’an Kurslarımıza çocuklarını göndebileceklerdir. 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında 2021 – 2022 Eğitim – Öğretim Yılı Takvimi esas alınacaktır. 

Engellilere Yönelik Yaygın Din Eğitimi

Yaygın din eğitimi hizmetleri bağlamında görme ve işitme engellilere yönelik eğitim öğretim çalışmaları yürütülmektedir. Görme ve işitme engelli kardeşlerimizi Müftülüklerimize bekliyoruz. Bu iki engel durumu dışındaki engelsiz kardeşlerimiz normal Kur’an kurslarında eğitim alabilme imkanına sahiptirler. 

Uzaktan (Online) Yaygın Din Eğitimi Faaliyetleri

Uzaktan yaygın din eğitimi bağlamında Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı (Uzaktan Eğitim) ile Akaid, Siyer, Tefsir, Hadis ve İlmihal Kısa Süreli Öğretim Programları uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın başvuruları web sitesi üzerinden https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR linkinden alınacaktır.

Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı (Uzaktan Eğitim) ve Akaid, Siyer, Tefsir, Hadis, İlmihal Kısa Süreli Öğretim Programları aşağıdaki takvime göre uygulanacaktır.

Kurslarda Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi/Genelgeleri çerçevesinde Valilik/Kaymakamlık tarafından alınan kararlar doğrultusunda hareket edilerek gerekli tedbirler alınacaktır. Süreç içerisinde öğreticilerin ve öğrencilerin yapılan PCR testlerinin pozitif çıkması durumunda ise Sağlık Bakanlığının karantina kuralları uygulanacaktır.

Dileyen vatandaşlarımızı Kur’an kurslarımıza katılmaya davet ediyoruz. "

Yorumlar (0)
27
açık