MANİSA CBÜ HASTANESİ'NDE BAZI AMELİYATLARA KISITLAMA GETİRİLDİ

Sayıştay tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne ait 2017 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda, Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nin 2017 yılında zarar ve borç yapısı açısından sürekli daha da kötüye giden bir sarmalın içine girmesi sonrasında zararın 21 milyon 337 bin 122,68 TL olduğu açıklamasından sonra şimdi de ikinci şokta başhekimlik tarafından acil olmayan ameliyatların dışında ameliyat yapılması yönündeki yazı başhekimlik tarafından cerrahi bölümlerine tebliğ edildi.

MANİSA CBÜ HASTANESİ'NDE BAZI AMELİYATLARA KISITLAMA GETİRİLDİ

Ahmet ÜNSAL/Manisa
Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Emin Kurt tarafından Anasteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Hasta Hizmetleri Koordinatörlüğüne tebliğ edilen yazıda acil ameliyatların dışında ameliyatlarda kısıntıya gidilmesi istendi.
Başhekim Kurt, ameliyatların kısıtlamaya gidilmesindeki gerekçeyi şu sözlerle ifade etti;
“Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi faaliyetleri çerçevesinde ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi sarf malzemelerinin tedarikçisi olan firmalar, son zamanlarda döviz kurlarında meydana gelen değişiklikler sebebiyle Sağlık Uygulama Tebliğinin (SUT) üzerinde fiyat vermektedir. Bu doğrultuda, sağlık hizmetinin sunumuna devam edilebilmesi, sağlık hizmetlerinin bekletilemez ve aksatılamaz, insan sağlığı ve yaşamının ihmal edilmez özelliği nedeniyle ameliyatlarda, işlemlerde kullanılacak malzemelerin satın alma sürecinin hızlandırılması amacıyla yapılacak ameliyat, işlemin zorunluluğu ve hayati önem arz edip etmediğine ilişkin gerekçeli raporun satın alma istemlerinin altına eklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte hayati öneme haiz malzemeler alınacak olup, diğer elektif ameliyat, işlem için kullanılacak malzemelerin alımının bir süreliğine ertelenecektir. Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenecek ‘Hayati Öneme haiz’ belgesi sayesinde hem bölüm, hem hastane, hem de üniversite yönetimi Sayıştay Başkanlığı, Maliye Bakanlığı gibi denetleyici kurumlar karşısında hesap verilebilir olacak, bunun karşısında kanıt olarak sunulabilecektir.
Sonuç olarak hayati öneme haiz işlemlere devam edilmesi, elektif işlemlerin ise ertelenmesi konusunda göstereceğiniz anlayış ve işbirliği için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.” 
 
MALZEME KISITLAMASI HASTALARI GÜVENDİKLERİ HASTANEDEN UZAKLAŞTIRIR
  
Başhekimliğin ameliyatları kısıtlamaya yönelik bölümlere tebliğ ettiği yazı hastalarına yönelik ameliyatları gerçekleştirecek olan cerrahi öğretim üyeleri üzerinde olumsuz etkiye neden oldu. Öğretim üyeleri hastanenin malzeme alımları ile ilgili kısıtlamaya gitmiş olması randevu verilen ameliyat olacak hastaların Celal Bayar Üniversite Tıp Fakültesi hastanesine yönelik güvensizliğe kapılacağına öte yanda da hastaların farklı hastanelere yönelerek hastanenin başka bir açıdan da zarara uğratılecağına neden olacağını dile getirdiler. Malzeme kısıtlaması geçtiğimiz günlerde Ege ve 9 Eylül Üniversitesi Hastanelerinde hayata geçirildiği öğrenildi.   
Celal Bayar Üniversitesi Hastane Başhekimliğinin ameliyatlarının kısıtlamasıyla ilgili olarak Tabipler Odası'nın açıklama yapması bekleniyor.
banner314

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ruhsar taylan - 8 ay önce
Emekli hekimim.Hekim olduğumu belirttiğim ve saglik bakanlığının kimliğini gösterdiğim halde,tıbbi deontoloji kocaman bir sıfır. Polikliniklerdeki asistanlar son derece terbiyesiz ve kaba yatakli servislerdeki bayan hastabakicilar kendilerini kralice sanıyor, hastalari azarlamak aşağılamak gırla gidiyor, özel ambulans sedyesi ile nefroloji servise hasta cikarttigimizda hastayı nakil edecek sedye vermiyorlar.....başka bir katran araya insan sokarak sedye alabildik.Nefroloji servisinde inanın hekim olduğuma utandım.
Misafir Avatar
Manisalı - 8 ay önce @Ruhsar taylan
CBÜ mü! Allah kimseyi düşürmesin. Tabi Şehrimiz Üniversite Hastanesinin bu durumda olmasını elbette istemiyoruz, Utanç ve üzüntü duyuyoruz. Lakin 2 defa yolumuz düştü. Başka bir birimden sadece kontrol amaçlı çocuk cerrahiye gönderilen küçük oğlumu şöyle bir bakan görevli doçent hemen ameliyata alıyoruz deyip işlem başlatmaya kalktı. Kısa bir şokdan çıkıp, Çocuğumuzun özel bir durumu olduğunu zor ikna ettik doçente. Bir sor bakalım hangi birimden geliyor, niye geliyor, ailesine sor bakalım özel bir durum var mı... filan diye demi. Al kes biç hemen, asistanlara eğitim olsun! 2. ziyaretimde aşırı ağrı kesici kullanımına bağlı böbrek fonksiyonlarımdan dolayı acilden yoğun bakıma ve sadece 2 asistanın lokal anestezi ile nefrostomi uygulama çalışmasına maruz kaldım. yanımda refakatçi olmadığı için gece saat 1 de yoğun bakımdan bizzat çıkarak medikalci açtırarak cebimden ateter aldım, hastanede yokmuş. sadece 2 asistan 20 dk boyunca 'kıpırdama, bağırma... diye azarlayarak nefrostomi yapmaya
Misafir Avatar
Manisalı - 8 ay önce @Ruhsar taylan
Nefrostomi yapmaya çalıştılar. ve bana dönüp ''olmuyor, yapamıyoruz sen ege üniversitesine git'' dediler. Ege üniversitesi yoğun bakımda yanıma gelen Hoca ''sana hangi geri zekalı nefrostomi uygulamaya çalıştı'' deyince, maalesef ''şehrimizin üniversite hastanesi de ki hocaların eğittiği asistanlar'' derken içimde hem öfke hem üzüntü vardı. Kurumsallıktan uzaklaşıp çiftliğe dönen yerlerde liyakat ve başarı değil, bu şekilde her geçen gün kötüye gidişat kaçınılmazdır. Öyle çakma, Bor'dan gübre olursa şuna iyi gelir, Bor'dan şu ilaç için araştırma yapıyoruz haberleri ile üniversite hastanesi idare olmaz. Ayrıca 'işten çıkarılan bekçi' hikayesini bilirsiniz. Bir nevi ona dönmüş hastane. ne harcamalar yapıldııı ne kadrolar açıldı. En sonunda Milletin ameliyatından kısarak kurtaracaklar. yazık ettiniz şehrimizin üniversite hastanesini ve adını...
Avatar
Cüneyt - 8 ay önce
Maaşımızdan çatır çatır kestiğiniz paralarla yapacağınız ameliyatlarda kısıtlamaya gitmekte ne demek. Sağlık bu ya sağlık iskender yerine simit yiyin demiyosunuz ölün diyorsunuz siz kemer sıkma olayını yanlış anlamışsınız boynumuza geçen urganı sıkıyorsunuz.
Avatar
Muzaffer - 8 ay önce
Kardeşim 21 milyon borcu 1 yılda nasıl yaptınız? Kayyuma devredip hastaneyi kapatın gitsin. Doktorları da devlet hastanelerine dağıtılsın, ameliyat yapamaz hale gelebilir mi hastane...
Avatar
fatih - 8 ay önce
tayyip inkar ediyor bizde oy vermicez
Avatar
Hasta - 8 ay önce
Peçeteyi bile millete aldırıyorsunuz, peçete tıbbi malze mi?
Avatar
Tolga cinar - 8 ay önce
Asistanlar
Avatar
Manisalı - 8 ay önce
Pazartesi şehir hastanesi hizmet vermeye başlıyormuş. Kafasına göre hizmeti aksatan bu adamlar döner sermayeden ne kadar para almışlar incelendin. Ayrıca poliklinikte asistan muayeneyi yapıp parayı alan bunlar. Bir de şöyle oldu böyle oldu sallıyolar. Kaç kişiye geri ödeme çıkaracaklar sayıştay raporu ortada
Avatar
Gsli - 8 ay önce
Ínsalar zaten 1600 tlyle açliga talim ameliyata ne gerek