KENAN EVREN'İN MANİSA ZİYARETİ... 40 YIL ÖNCE

banner297

12 Eylül 1980 darbesinin başındaki isim olan Kenan Evren, darbenin ardından Manisa'yı ziyaret edip bir de konuşma yapıyor.  YouTube'da yer alan görüntülerde büyük coşkuyla karşılanan Evren'e diğer kuvvet komutanları da eşlik ediyor. 

Manisa 12.09.2021, 21:37 13.09.2021, 15:10
KENAN EVREN'İN MANİSA ZİYARETİ... 40 YIL ÖNCE
banner388

Dönemin darbeci generali Kenan Evren'in Manisa ziyareti görüntülerini ortaya çıktı.  Kenan Evren, 17 Temmuz 1917'de Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğdu. Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 17. Genelkurmay Başkanı olan Evren, 12 Eylül 1980'de askeri darbeyi gerçekleştirerek,  çok sayıda kişinin idam edilmesi ve hapis kararına da imza atan kişi oldu. 


Gazeteci Mehmet Nilüfer, dönemin darbeci generali Kenan Evren'in Manisa ziyareti görüntülerini ortaya çıkardı.


Manisa doğumlu Kenan Evren, 1981 yılının Mart'ında memleketi Manisa'yı ziyaret eediyor.


Ziyarete dair görüntüler oldukça manidar. Görüntülerde ilk olarak Manisa Hükümet Konağından şimdiki Emekliler Parkında toplanan halka seslenen Kenan Evren, daha sonra doğduğu ilçe olan Alaşehir'de konuşma yapıyor.


12 Eylül 1980 darbesiyle Türk siyaset tarihinde karanlık bir sayfa açan Kenan Evren, 9 Mayıs 2015'te hayatını kaybetti.

Yorumlar (12)
Netekim 1 yıl önce
Öyle veya böyle, bu adam, ortalık kan gölüne dönmesin diye, sağ-sol birbirini doğramasın diye müdahale etmek zorunda kaldı. Bunu uydurup söylemiyorum, o günleri gören biri olarak söylüyorum. Ha gözaltılarda kötü muameleler oldu mu, oldu. Maalesef görevden vazife çıkaran, kişiliği bozuk, agresif, egoist BAZI rütbeli ve idarecilerin suç boyutunda işkenceye varan uygulamaları, asayişi sağlama adına yapılan müdahaleyi kirletti. Ammaaa bu müdahalede bile insanlara genel algı operasyonu çekilmedi, işten atarım fişlerim şantajları yapılarak insanlara yevmiye vererek, köfte ekmek dağıtarak otobüslere zorunlu doldurarak meydanlara insanlar taşınmadı.
Manisa 1 yıl önce
Şu görüntüleri izledim. o gün o meydanda olan binlerce kişi Bu adamı yıllar sonra Hain ilan edip Tüm Türkiye de olduğu gibi manisa da da Adının verildiği yerlerden adını sildiler. Bugün bu adamı hain ilan edenler o zamanlar kısa donla gezen çocuk idiler yada daha dogmamışlardı. Babaları o dedeleri ogün o meydanda coşku ile alkışlıyorlardı. Neyin ne olduğunu bilmeden maalesef şimdi adamı hain ilan ediyorlar. Siyaset çok rezil birşey çok.
Arap ali 1 yıl önce
1980 darbesinini çok iyi biliyorum Türkiye de Cumhur başkanı vardı Başbakanı vardı iç işleri Bakanı kısacası tüm bunların hepsi vardı fakat ne yazikki her gün yurdumuzda onlarca kişi hayatını kaybediyoru.manisa ili için söylüyorum alaybeyden çarşıya gelemiyordun carsidan uluparka geçiş yoktu kısacası hiç kimsede huzur ve can güvenliği yoktu ve sonunda 12 1980 de asker yönetime el koydu ve 24 saate tüm bu akan kardeş kanı durdu tabiki darbe iyi bir şey deyil ve bunu yapanda suçlu peki bu kadar bu darbeyi zemin yaratan ve olasiya kadar uğraşan başta dönemin Cumhur başkanı Başbakanı diyer bakanlar ne yapıyordu bunların hicmi suçu yok her neyse yine söylüyorum Allah bir daha o günleri göster mesin
Manisalı 5 gün önce
Şu kalabalığa şu sevgiye bakar mısınız, gün olmuş devran dönmüş, .....geçmişe sövülmüş. Gençler o günleri bilmezler, bazıları da bildikleri halde bugün işlerine gelmediği için bilmezden gelirler. Sağ sol çatışmalarından insanlar akşam oldu mu sokağa çıkamazdı, ne kanlar aktı, kolluk kuvvetleri asayişi sağlayamaz hale gelince askeri müdahale oldu, yani hükümet devirmek için olmadı. Tabi haliyle hükümette gitti. Lakin aynı asker demokrsiye geçişi tekrar sağladı. Bu gün nasıl kraldan çok kralcılar durumdan vazife çıkarıp gazeteci siyasetçi dövüldüyse, o dönemdeki atmosferde de durumdan vazife çıkarıp, görevini kötüye kullanarak işkence yapanlar oldu. İşte bu yüzden kuvvetler ayrılığı en büyük denetleyici olmak zorundadır, Hukuk devleti olmazsa her dönemde 'durumdan vazife çıkaranlar' olacaktır, dolayısıyla gelen her dönem geçmişe sövmeye devam edecektir. Medeni ve Demokratik toplumlar hızla ilerlerken, aksine sürekli geçmişle hesaplaşmaktan ileri odaklanamayan bir ülke olarak kalmaya devam ederiz.
ramiz 18 saat önce
Mantığa bak.Darbe olmuş ama hükümeti devirmek için olmamış.Başbakan ve muhalefet liderleri tutuklanmış,zorunlu ikamete tabi tutulmuş,yaşı tutmayan ülkücüyü yaşını büyütüp idam edilmiş,insanları sistematik işkenceden geçir,bunları görmezden gelip,dile getirenleri de saçma sapan yorumlar yapmakla itham etmeyelim.İnsanlar fişlendi.Sakıncalı personel ilan edildiler.İşten atıldılar,iş bulmalarına güvenlik soruşturması adı altında engel oldular.Madem bu kadar makbul bir adamdı da, adı sanayi sitesinden neden silindi?
Misafir 1 gün önce
Nokta konulanlar fişlendi.İşsiz bırakıldılar.Bırak devlette iş bulmayı,özel sektörde bile iş bulamadılar.Evren Özal'ı harcayamadı zira halkoyu desteği çok büyüktü.Mecburen onunla çalışmak zorunda kaldı.Darbeden,darbecilerden nemalananlara ne söylesek boş.O darbeyi yapanlar bugün lanetleniyor.Tıpkı 15 Temmuz'u yapanlar gibi.Allah bilir,başaramadılar diye epey üzülenler olmuştur.
Manisalı 4 gün önce
Anayasa oylamasında güya 'isminin yanına nokta koyulanlar' ne oldu peki? Astılar mı? O gün ki TV lerden afişe mi ettiler? Vatandaşlıktan mı çıkardılar? İşten mi attılar? Maaşlarını mı kestiler? Sosyal yardımlarını mı kestiler? Gerçekleri saptıracağım diye saçma sapan yorum yapmayalım lütfen. Aç bakalım o gün ki demokrasiyi, 1983 seçimleri öncesi canlı yayında açık oturumda tv lerde Calp'in, Özal'ın, Sunalp'in seçim öncesi tartışma programlarını. O canlı yayınlarda kıyasıya karşılıklı tartışmaları. Kaç sene sonra son kaç seçimdir ekranlarda o demokrasiyi göster bakalım bana. Madem darbeciler Sunalp'i destekliyordu, ülke ellerindeydi, O canlı yayında Özal'ı alıp cezaevine atamaz mıydı, ortadan kaldıramaz mıydı Evren ve Ordu? Ayrıca Evren açıkça Sunalp'i desteklediğini söyleyerek (Halk tarafından sevilmediğine göre) Özal'a çalışmış olmuyor mu sizin tezinize göre? Neyse görenler bilir, görmek istemeyene ne anlatsan boş.
Misafir 5 gün önce
Evet oylarının beyaz,hayır oylarının mavi renkli olacak şekilde yarı saydam içindeki oyun rengini belli eden zarfların sandığa atılan,hayır diyenlerin imza tutanağında isminin karşısına nokta koyulan anayasa oylaması ile cumhurbaşkanı seçilip,kendi adamı alenen desteklediği MDP başkanı Turgut Sunalp yerine,hiç istemediği Anap'tan Özal'ın kazandığı son derece demokrat seçimler ile memlekete demokrasiyi getirmişti.
Akdede 1 yıl önce
TARİHİMİZİN YÜZ KARASI !
Zillet 1 yıl önce
Allah rahmet eylesin
ÖMER 5 gün önce
ilk önce zemini hazırlayıp kaos . bu arada kendi komutanlarını düzenleyıp kendi adamlarına hükümeti kurdurp halkın gözünde kahraman yapmak mantıklı....
aaa 5 gün önce
30 değil 40 yıl ! 1981
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
parçalı az bulutlu