banner298

KADEM, uyuşturucuyla mücadele kapsamında bilgilendirdi

banner297

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Manisa İl Temsilciliği uyuşturucuyla mücadele kapsamında bilgilendirme eğitimi gerçekleştirdi. Dernek binasında gerçekleşen eğitime AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık katıldı. ‘En İyi Narkotik Polisi; Anne’  projesi kapsamında İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personeli sunum yaptı. 

Manisa 25.06.2021, 15:57
KADEM, uyuşturucuyla mücadele kapsamında bilgilendirdi

KADEM Manisa İl Temsilcisi Uzm. Dr. Ümit Atman, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincini artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerde, sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulanmakta ve uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekilmektedir.  Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir.  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ülkemizde en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülmektedir” diye konuştu. 
 
Atman, “Genel devlet politikamız çerçevesinde biz KADEM Manisa Temsilciliği olarak, kamu kurumlarımız, yerel yönetimler ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği içinde, bağımlılığın önlenmesi ve toplumsal duyarlılığın geliştirilmesi için hareket ediyoruz. Bu bağlamda yuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüldüğü , ‘En İyi Narkotik Polisi; Anne’  projesi kapsamında İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce işbirliği içinde; çocuklarımızın gençlerimizin ilk eğitim yeri olan ailelerimizi ve annelerimizi uyarmak adına; onları Derneğimize davet ederek bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması gerçekleştirdik. Çocuklarımız ve gençlerimizin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda aileleri duyarlı hale getirmeyi amaçladığımız etkinlik, oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti. Etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan, kendisi de anne olan Manisa AK Parti Milletvekilimiz Sayın Semra Kaplan Kıvırcık’a teşekkür ediyoruz.  Bağımlılık bir kere geliştiğinde hem tedavisi güç hem de kişi bırakmış olsa dahi yineleme olasılığı oldukça yüksek bir hastalıktır. Dolayısıyla en etkin yöntem bağımlılık oluşmadan önüne geçebilmektir. Bu aşamada toplumu uyuşturucu kullanımının yaygınlığı; bireysel, ailevi ve toplumsal zararları konusunda kişileri bilgilendirmek, uyuşturucu kullanımı ile savaşta etkili yöntemlerdendir. Diğer yandan gencin bireysel ve sosyal becerilerini artırmak, karar verme ve hayır diyebilme gücünün farkındalığını geliştirmek için “eğitim” vazgeçilmezimizdir ve uyuşturucu ile mücadelede oldukça önemlidir. Madde bağımlılığı gelişiminde en riskli dönem içinde bulunan gençler, eğlenmek ve rahatlamak için uyuşturucu kullanmaya başlamaktadır, bu bilgiden yola çıkarak gençler için eğlence ve boş zamanlarını değerlendirmede müzik, sanat, spor ve toplumsal etkinlikler içinde yer almalarını sağlamak bir başka önleme stratejisi olacaktır. Uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesinde toplumsal mücadelenin yeri azımsanmayacak düzeydedir. Ancak biliyoruz ki tüm bu yaklaşımlar tek başına yeterli değildir. Yaş sınırlaması, reklam yasakları, satış kontrolü gibi politikalarla mücadelemiz muhakkak desteklenmelidir. Unutulmamalıdır ki; çocuklar ve gençler bizim değerlerimizdir ve ANNELER olarak; onlara sahip çıkmak birincil sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Yorumlar (0)
28
açık