İYİ Partili Eryılmaz’dan dökme zeytinyağı tepkisi

banner297

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talebi üzerine 20 yıl aradan sonra zeytinyağının dökme olarak ihraç edilmesine getirilen yasağa sert tepki gösterdi. Kararın sektörü daha fazla dışa bağımlı hale getireceğine dikkat çeken Eryılmaz, kararı doğru bulmadıklarını ve kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

Manisa 28.03.2021, 16:12
İYİ Partili Eryılmaz’dan dökme zeytinyağı tepkisi
banner388

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talebi üzerine 20 yıl aradan sonra zeytinyağının dökme olarak ihraç edilmesine yasak getirdi. Alınan karar doğrultusunda Türkiye’den 31 Ekim 2021 tarihine kadar dökme ve varilli zeytinyağının ihraç edilemeyeceği kamuoyuna bildirildi. 
Zeytinyağının dökme olarak ihraç edilmesine yasak getirilmesine ilişkin açıklama yapan İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, tepki gösterdi. Dökme zeytinyağı ihracatının 20 yıl aradan sonra tekrar yasaklanmasının kabul edilemez bir karar olduğuna dikkat çeken Eryılmaz, karardan acilen dönülmesi gerektiğini kaydetti. Eryılmaz, “Yasak üreticimizi mağdur edecektir. Ülkemizde zeytinyağı ihracatının yüzde 50’si dökme zeytinyağı olarak yapılmaktadır. Bitme noktasına gelen ihracatımızın tamamen yok olmaması için bu karardan vazgeçilmeli. Yasağın sektörü daha fazla dışa bağımlı hale getireceği gibi, kazandığımız paraları da rakip ülkelere bırakmış olacağız. Bu şartlarda dökme zeytinyağı ihracatına getirilen yasağı doğru bulmadığımız gibi, kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde yasak üreticimizi mağdur edecektir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
40
açık