Gürtunca, üzüm fiyatının açıklanmasını istedi

banner297

HP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, üzüm fiyatlarının açıklanması gerektiğini dile getirdi.

Manisa 12.08.2021, 13:58
Gürtunca, üzüm fiyatının açıklanmasını istedi

CHP'li Gürtunca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Üzüm hasadına sayılı günler kalmasına rağmen üzüm fiyatının açıklanmaması biz üreticileri tereddüte sevk ediyor. Rekolte belirleme çalışmaları bitmesine karşın ( yaklaşık 230 bin ton  ) hemşerimiz sayın Tarım bakanımızdan hiç bir ses seda yok. Biz milletvekillerimizle 45 - 50 derece sıcaklıkta beklediğimiz rakamı belirtmiştik. 
Temel girdilerimiz gübre, ilaç da % 100, potasa da % 60, Mazot ve elektrik %25 oranında artarken CHP olarak en az % 50 artışla 9 numara üzüm 18 TL olsun diyoruz ! Dünya kuru üzüm üretiminde söz sahibi şehrimizde üretimin devam etmesi isteniyorsa 9 numara üzüm en az 18 TL olmalıdır ! TMO sahada alıcı olmalı ve piyasayı Regüle etmelidir.
Şimdi bazı kişiler dünya piyasalarında fiyatlar düşük , bu rakamlara ihracat zorlanır diyorlar. O zaman Somali ye kadar dünyanın pek çok yerine on milyonlarca dolar hibe  eden devletimiz  15 TL den alış yapıp üreticinin teslim ettiği faturalı her kg üzüm için 3 TL destekleme versin. 230 bin ton üzüme verilecek destekleme tutarı 65-70 milyon dolar olacaktır. Böylece hem birlikler, hem TMO, hem üreticiler hem de ihracatçılar kazanır. Üreticilere verilen bu destek piyasaya döneceğinden hem esnaflarımız rahatlar hem de ihracat artacağından MB Rezervlerindeki eksi bakiye biraz azaltılmış olur.
Buradaki soru şu : Bakanlık ve devletimiz halktan topladığı kaynakları bir avuç kişiyi zenginleştirme aracı olarak mı  yoksa bir milyona yakın insanlarımızın geçimini, alınterini, emeğinin karşılığının verilmesinde mi kullanacak.
Manisamızın Üzümü Güldürsün Artık Yüzümüzü diyoruz."

Yorumlar (0)
27
açık