Gebe ve emziren anneler aşı olabilir mi? (Açıklama Manisa'dan)

banner297

Manisa'da uzun yıllardır Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Ayşe Nur Evrenos, gebe ve emziren annelerin aşı konusunda tereddütlerini giderecek bir açıklamada bulundu.

Manisa 24.06.2021, 10:15
Gebe ve emziren anneler aşı olabilir mi? (Açıklama Manisa'dan)
banner388

Haber: Diyar Aslan

Gebe ve emziren annelerin aşı olup olamayacağı konusu çokça merak ediliyordu. Özellikle anne adayları, hamililikte aşı kaynaklı bir sorunda bebeklerini kaybetme korkusu yaşıyordu. Emziren anneler de tıpkı gebeler gibi bebeklerinin sağlığı için kaygılanıyordu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Nur Evrenos, gebe ve emziren annelerin aşı olup olmaması hakkında bilgilendirici açıklamada bulundu. Op. Dr. Ayşe Nur Evrenos, "ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC)  yapılan çalışmalarda Covid 19 aşısının gebelerde güvenilir olduğu bildiriliyor" dedi. 

GEBELİKTE İLK 3 AYA DİKKAT!

Op. Dr. Ayşe Nur Evrenos, ayrıca açıklamasında, "Aşı olan gebelerde düşük, erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarda artış olmadığı izlenmiştir. Ama aşının uzun dönem yan etkileri hususunda net bir bilgi mevcut değildir. Sağlık Bakanlığı'mızın aşının yapılması veya yapılmaması konusunda net bir bildirimi bulunmamaktadır. Ama özellikle Covid 19 enfeksiyonunu ağır geçirme riski olan kronik hastalıkları bulunan hamilelere aşı yaptırmaları önerilmektedir. Ayrıca aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanması tercih edilmemektedir.  Bu arada emzirme döneminde de Covid-19 aşısının yapılmasında sıkıntı olmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
33
açık