banner299

banner298

Başkan Yüküm’den mesleki yeterlilik belgesi çağrısı 

banner297

Manisa Elektrik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Adem Yüküm, elektrik tesisatçısı ve beyaz eşya tamircisi (Seviye 3, 4 ve 5) mesleki yeterlilik belgeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yüküm, üye olan, olmayan herkese mesleki yeterlilik belgesi almaları çağrısında bulundu.  Yeterlilik belgesi sınavlarından bir tanesinin ücretsiz olacağını söyledi ve mutlaka odaya başvuru yapılması gerektiğini açıkladı. 

Manisa 24.04.2021, 14:54
Başkan Yüküm’den mesleki yeterlilik belgesi çağrısı 
banner388

Başkan Yüküm, “Değerli meslektaşlarım Ramazan ayını güzelce geçirmenizi temenni ediyorum. Koronavirüs nedeniyle bazı çalışmalarımızı kontrollü bir şekilde yerine getirmeliyiz. Allah devletimizin, milletimizin varlığını eksik etmesin. Türkiye Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonumuzca başarıyla tamamlanan Elektrikçi Esnafını Belgelendirme Projesi kapsamında yetkilendirildiğimiz meslek kolları Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3, 4 ve 5) 09.04.2021 tarih ve 31449 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak zorunluluk hale getirilmiştir. Federasyonumuzun yaptığı bir çalışma var. Tüm üyelerimizin, meslek odası erbabı olacak olan arkadaşlarımızın farklı yerlerde çalışmasına rağmen elinde bir belgesi yoksa belge hizmetiyle ilgili bir çözüm önerisi geliştirildi. Bu konuda yeterlilik belgesi hizmeti altında bir belge seçimi yapmak şartıyla yapılacak olan bir sınavda ücret alınmayacak. Bu komisyon hizmetinde odamıza yapmış olduğunuz müracaatlar sayısı belli bir seviyeye geldikten sonra Ankara’dan firmayı çağıracağız. Sınavı yapıp başarılı olduktan sonra belgeniz verilecek. Birden fazla olursa sadece bir tanesi ücretsiz olacak, diğerleri ücretli olacak. 4 kalem belge var. Sınav Manisa Merkez’de olacak. Sayı 10’nun üstüne çıkarsa sınav yapılacak. bize destek olduğu için federasyona ve sponsor firmaya teşekkür ediyoruz. Üyelerimize bu konuda çağrıda bulunuyoruz. Bu fırsattan faydalansınlar. ” dedi.
335 civarında odaya kayıtlı üyenin bulunduğunu açıklayan Yüküm, “Ustalık belgesine sahip olanlar bu belgeden muaf tutulmaktadır. Fakat grup yükseltmek isteyenler Seviye 5 üzerinden sınava katılım sağlayarak, Mesleki Yeterli Belgesine hak kazanabilirler. Seviye 5 sadece lise mezunlarını kapsamaktadır. Ayrıca sınava girmek isteyen adayların 3 sınav hakkı olup, tek belge ücretini sponsor firma Mono Elektrik Firması karşılayacaktır. Meslek Lisesi Mezunu, ustalık ve kalfalık belgesi olanlar veya elektrik, elektronik ve görüntü ve ses sitemleri üzerine her hangi bir belgesi olmadan çalışanlar, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ile artık bu işin yapılabildiğini kanıtlayabilir ve Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4-5) den alınması halinde imza yetkisine sahip olabilirler. Esnafın yanında çalışan elemanları ve inşaatta çalışan elemanlar da ilgili belgeyi alabilmektedir.  Toplu başvurularda Mesleki Yeterlilik Sınavları gerçekleştirilecektir. Alınacak olunan belgeler Avrupa Birliği Çerçevesi ile desteklenmesinden dolayı belgeler Uluslararası geçerli olmaktadır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
29
açık