ALKIŞLAR SELAMİ HOCA VE GELECEĞİN TİYATROCULARINA

banner297

Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, ‘Ergen yalnızlığı’ projesi ile adını Erasmus’a yazdırdı. 7 ülkeden 8 ayrı kurumun yer aldığı projenin Türkiye’deki ayağının yönetmenliğini Selami Arı üstlendi. Avrupa’nın en büyük projesi için AB 334.119€ bütçe ayırdı.

Manisa 21.06.2021, 16:35
banner388

Haber: Ahmet Ünsal

9 yılda kendi binalarına geçebilen ve bu süre içerisinde tiyatro, sanat etkinlikleri ile kendilerini motive ederek ayakta durabilen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri hazırladıkları ‘Ergen yalnızlığı’ projesi ile adlarını Erasmus’a yazdırmayı başardı.

Afsem kökenli olan Sosyal Bilimler Lisesi öğretmeni Selami Arı önderliğinde yürütülen projeye İngiltere,Litvanya,Portekiz,Belçika,Sırbistan, Polonya  gibi ülkelerden Üniversiteler,Liseler ,Gençlik Merkezleri ve İlkokullar katıldı.
2022 yılının Ağustos ayında son bulacak olan projenin ilk ayağında ise Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, ‘Ergen yalnızlığı’ projesi ile tüm beğenileri üzerlerine topladı.

HEDEF: YENİ DEMET EVGARLAR YETİŞTİRMEK    

Manisa bugüne kadar ününü hem tiyatro hem de sanatçıların yetiştirilmesi yönünde Demet Evgar, İsmail Ege Şaşmaz, Aytaç Şaşmaz, Ahmet Uğur Say ile duyurmuştu. Şimdiler Erasmus projeleri ile yeni tiyatrocular ve sanatçıları yaratılması için kollar yeniden sıvandı.
 

İŞTE O PROJENİN MİMARLARI

 Manchester Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi’nden araştırmacıların akademik rehberliğinde yürütülen projede, “Ergen yalnızlığını” azaltmaya, önlemeye ve okul aidiyetini artırmaya yönelik eğitim materyalleri geliştiren projenin başarılı olmasında ise Berkay Aksu,Bigem Küsbeci,Büşra Özütok,Damla Nur Balla,Derin Burlu,Ece Ünlü,Elif Barak,İrem Bozkaya,Nizamettin Bozkurt,Rana Abalı,Selin Gençer,Yusuf Berat Gürlek,Yusuf Doğruyol ve Selami Arı, ‘Keman Violinist’ Esma Nur Akarsu, ‘Kurgu’ Hasan Can Kaçım,Mustafa Selim Çiçek, ‘Çeviri’Akif Keskin ve İknur Aktaş ve ‘Senaryo’da Selami Arı rol oynadı.

ÖNEMLİ ŞAİRLER ŞİİRLERİ RENK KATTI 

Özdemir Asaf’tan ‘Yalnızın halleri’, Behçet Necatigil ‘Nilüfer’, Cahit Sıtkı Tarancı ‘Garip Kişi’,Nilgün Marmara ‘Yalnız’, Orhan Veli Kanık ‘Yalnızlık’, Metin Eloğlu ‘Uyan’, Edip Cansever ‘Umuş’, Gülten Akın ‘Kestim Kara saçlarımı’, Nazım Hikmet ‘Bugün Pazar’, Ziya Osman Saba ‘Nefes almak’, Cahit Külebi ‘Dost’,Ahmet Kutsi Tecer ‘Dost yüzü’, Küçük İskender ‘De Gülüm’,Nazım Hikmet ‘Dostluk’ ve Şenay’ın ‘Sev kardeşim’ şarkısıyla projeyi noktaladı.
 

“AB’NİN EN BÜYÜK PROJELİ PROJESİNDE OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Türkiye’deki Projenin önderi öğretmen Selami Arı, Eylül 2019’da Türkiye Ulusal Ajansı’ndan 334.119€ AB hibenin alındığı projenin Ağustos 2022’de tamamlanacağını dile getirerek;
  “Manisa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri pandemi nedeniyle birbirlerinden ayrı kaldıkları dönemde “yalnızlık” temalı bir kısa film hazırlayarak izleyicisiyle buluşturdu. Yalnızlıkların, sevgi ve ilgiyle uzanan bir dost eliyle son bulacağı fikrini şiirlerle işleyen film; öğrencilerin kendi bireysel imkanlarıyla, pandemi koşullarında çektikleri sahnelerin kurgu masasında bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.Aylarca okullarından ve birbirlerinden ayrı kalan öğrenciler, film çalışmalarındaki işbirliğinden keyif ve güç aldıklarını ifade ettiler. Öğrencilerine destekleyici ve kucaklayıcı bir okul ortamı sunmayı ilke edinen Manisa Sosyal Bilimler Lisesi önceki yıllarda da öğrencilerin sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarına yönelik benzer çalışmalarıyla dikkat çekmişti. Filmimizi aşağıdaki linki tıklayarak, YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Bu projeye gönülden katılan ve tüm becerilerini ortaya koyarak projenin başarıya ulaşmasında etken olan tüm öğrencilerimi yürekten kutluyorum.” İfadelerini kullandı

Yorumlar (0)
27
açık