Ağlayan Kaya ve çevresi ağlanacak halde

banner297

Manisa'nın en önemli simgesel değerleri arasında yer alan, yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği, mitolojiye konu olan Ağlayan Kaya (Niobe) doğal anıtının çevresindeki çöpler ziyaretçilerin tepkisine neden oluyor.

Manisa 03.07.2021, 10:26
Ağlayan Kaya ve çevresi ağlanacak halde
banner388

HABER: DİYAR ASLAN

Yunan mitolojisinde çocukları, tanrıça Leto tarafından öldürtülen ve acılarının dinmesi amacıyla tanrı Zeus tarafından Manisa Spil Dağı eteklerinde taşa dönüştürüldüğüne inanılan Niobe (Ağlayan Kaya) Doğal Anıtının çevresi adeta çöp yığınına döndü. Ağlayan Kaya Anıtını ziyarete gelenlerin, çöplerini sorumsuzca yerlere atması tepkiye yol açıyor. Anıt ve çevresinde biriken çöp yığınları, bölgede çevre kirliliğine sebep olurken, Manisa’nın yanı sıra çevre illerden bölgeye ziyarete gelen turistler, Ağlayan Kaya’nın içler acısı durumuna üzüldüklerini dile getirdiler. Tarihi anıtın çevresi ve yanıbaşında bulunan antik tiyatronun otlarla kaplanmış olması tepki çekti. Öte yandan en can alıcı nokta ise çöplerin arasında içki şişelerin yoğunlukta olması. Ağlayan Kaya ve çevresinin içki şişeleriyle kaplı olması da dikkat çekti.

Ağlayan Kaya hikayesi hakkında

Şehrin güneyinde yükselen Spil Dağı’nın mekan olduğu öykülerden biri de Niobe’ye aittir. Tantalos’un kızı olan Niobe Manisa’da doğmuş, yine efsaneye göre Tanrıça Leto ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobe’nin yedi kız, yedi erkek olmak üzere 14 çocuğu olur. Çocukluk arkadaşı ve Zeus’un eşi Leto’nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki çocuğu vardır. Her fırsatta çocukları ile gururlanan Niobe’nin kendisinin çok çocuğu olduğunu, Leto’nun ise sadece iki çocuğunun olduğunu söylemesi Tanrıça Leto’yu öfkelendirir ve çocuklarından Niobe’yi cezalandırmalarını ister. Niobe’nin bütün çocukları Apollon ve Artemis’in oklarıyla öldürülürler. Niobe çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda tanrı Zeus, Niobe’nin haline acır ve ızdırabına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde taş haline getirir.
Karaköy semti Çaybaşı mevkisinde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” adıyla anılır. Yakından bakıldığında doğal bir kaya oluşumu, batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Yorumlar (3)
Manisalı 1 ay önce
Maalesef sayın Diyar Aslan'ın yaptığı haberde ki gibi, ilimizde bazı tarihi alanların durumu böyle. Siz eşinizi dostunuzu misafirinizi çıkarıp böyle yerleri gezdirmek istiyorsunuz ama rezaletle karşılaşıyorsunuz. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri insanların en yoğun geçtiği yer diye varsa yoksa Mimar Sinan bulvarında, şehzadeler anıtı etrafında çiçek dikiyor-söküyor, renkli taşların motifler değiştirip duruyor ama ağlayan kayaya çıkan hemen altındaki yolun (mazgal çevresi)durumunu görmüyor, Emniyet ve Trafik zabıta ise aynı yerde servislerin gelip yol kenarına/çınar gölgesi diye Gülgün hatun dere mescidinin kavşağına gün boyu park ederek, tek spil/Ağlayan kaya yolunun her gün tek şeride düşmesini göz yumuyorlar. Sayın trafik ekipleri izmir caddesinde 10 dk da bir devriye atarken, yarım saatte bir 300 metre arası olan yere de arada devriye için çıkın, o viraja park etmiş araçlara müdahale edin.
Akhisarlı 1 ay önce
Ne gerek var ya kalsın öyle yapın 19 katlı ek bir otel !
Manisalı 4 hafta önce
Haftada bir belediyenin sokak temizlik çalışanından biri gelse temizlese böyle görünmez. 3 ayda bir park bahçeden birileri gelse baksa etse....
37
açık