Avrupa Birliği Projesi Kabul Edildi

Kula Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Çubuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından ortak hazırlanan “Rekabet Gücü ve İstihdam Olanaklarının artırılması için Avrupa’da staj” adlı Avrupa Birliği projesinin kabul edildiği öğrenildi.

KULA 12.11.2015, 16:00
Avrupa Birliği Projesi Kabul Edildi

Kula Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Çubuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından ortak hazırlanan “Rekabet Gücü ve İstihdam Olanaklarının artırılması için Avrupa’da staj” adlı Avrupa Birliği projesinin kabul edildiği öğrenildi.

Ankara Çubuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) koordinatörlüğünde ve Yozgat Akdağmadeni Akşemseddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yozgat Yerköy şehit Erhan AR Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Manisa-Kula Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kocaeli Gebze Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Aydın Nazilli 50. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklığında hazırlanan “Rekabet Gücü ve İstihdam Olanaklarının Artırılması İçin Avrupa’da Staj” isimli Avrupa Birliği Projesi kabul edildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Kula Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Damar, "Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından yapılan değerlendirme sonucu 1949 proje arasından kabul edilen 209 başarılı proje arasında yer alan proje ile ortaklıkta yer alan okullarda eğitim görmekte olan 60 öğrenci ve bu öğrencilere refakatçilik edecek 7 öğretmen Almanya’nın Düsseldorf şehrinde eğitim ve staj faaliyetine katılacaklar. Proje katılımcıları eğitim ve staj faaliyetinin dışında, bilgisayarlı muhasebe alanında faaliyet gösteren işletmelere ve bu alanda eğitim verilen mesleki eğitim kurumlarına düzenlenecek teknik gezilere katılarak uygulamaları yerinde görme imkanını elde edeceklerdir. 2 farklı tarihte gerçekleştirilecek olan yurtdışı hareketlilik faaliyetinin 1. Hareketliliği 06-26 Aralık 2015 tarihleri arasında, 2. Hareketliği ise 24 Nisan-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacak olup, her iki faaliyet de 21 gün sürecektir." dedi.

Proje ile ulaşılması planlanan amaçları anlatan Damar şunları söyledi: “Bilgisayarlı Muhasebe elemanlığı mesleğinin yeterliliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek, Katılımcılarımızın işgücü piyasasında rekabet edebilirliklerini, girişimciliklerini ve istihdam edilebilirliklerini artırmak için mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, Katılımcılarımızın, yabancı dil becerilerini geliştirmek, işletmelerin kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılayarak rekabet edebilme güçlerinin artırılmasına katkı sağlamak, Katılımcılarımızın yurt dışı tecrübesi edinmeleri sayesinde, özgüven duygusu geliştirmeleri ve AB vatandaşlık bilinci oluşturmalarını sağlamak. Projemiz kapsamında katılımcılarımızın europass belgeleri ve yurtdışı faaliyetleri içeren sertifikalarla elde edilen mesleki bilgi ve becerilerin tanınmasını sağlamak, Eğitim, öğretim alanında faaliyet gösteren okulların Avrupa içinde ve dışında bireylerin ihtiyaçlarına daha iyi cevap veren faaliyetler ve programlar sunabilmelerini teminen söz konusu okulların kapasitelerini, çekiciliklerini ve uluslararası boyutunu geliştirmek; Örgün eğitim, yaygın eğitim, mesleki öğretim, işgücü ve girişimcilik arasındaki sinerjileri ve geçişleri güçlendirmek."

Damar açıklamasını şöyle tamamladı: "Okulumuzun da yerel ortak olarak katıldığı bu proje ile ülkemizin 5 farklı ilinde faaliyet gösteren 6 okul ile Almanya’da faaliyet gösteren 6 farklı kurum ortaklık kapsamında bir araya geldi. Farklı ülke ve farklı illerde faaliyet gösteren proje ortaklarımızla bu projeyi başarılı bir şekilde yürütmek için gereken çalışmalar başlatıldı. Proje faaliyetleri tamamlandığında öğrencilerimize bilgisayarlı muhasebe ile ilgili mesleki bilgi ve becerilerin kazandırılması planlanmaktadır. Almanya’nın Düsseldorf şehrinde planlanan 3 haftalık eğitim ve staj faaliyeti sonunda katılımcılarımızın mesleki becerileri geliştirilecek ve Avrupa işgücü piyasasında rekabet edebilirlikleri artırılacaktır. Öğrencilerimiz Avrupa Vatandaşlık Bilinci geliştirme şansına sahip olurken, proje ortağı okullar da kurumlarına Avrupa Katma Değeri sağlama imkanına sahip olacaklardır.”

Yorumlar (0)
15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur