İYİ Parti'nin CHP'ye ret kararı sonrası istifalar başladı! İYİ Parti'nin CHP'ye ret kararı sonrası istifalar başladı!

KOSGEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü arasında iş birliğine gidildi.
Varank ve Ersoy Protokole İmza Attı
Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye, geçmişten gelen mirası geleceğe aktarmak amacıyla birçok faaliyet yürütüyor. KOBİ’leri destekleyen KOSGEB de kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak amacıyla yeni bir program hazırladı. Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Desteği ile usta-çırak ilişkisi çerçevesinde yeni zanaatkarlar yetiştirilmesine destek sağlanacak. Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli destek ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında destek verilecek.
Protokol İmzalandı
Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Desteği için KOSGEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü hazırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iş birliği protokolünü imzaladı. Böylece destek programı yürürlüğe girmiş oldu.
Kriterler Neler?
Destek programına, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Kolları listesinde yer alan alanlarda faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecek. İşletme sahibinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen tanıtma kartına sahip olması veya Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri’nde yer alması istenecek.
Personele 150 Bin TL
Programa başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde gerçek kişi statüsünde kurulmuş işletmelere, 5 bin lira destek verilecek. İşletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması için yetiştireceği personele 150 bin liraya kadar destek sağlanacak. 
Makine Teçhizat Desteği
Makine ve teçhizat giderleri için üst limiti 50 bin lira olan bir destek verilecek. Desteklenecek makine ve teçhizatın yeni veya en fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komisyon bedeli için 20, dijital reklam ve tanıtım için 10, web sayfası tasarımı için 5, tanıtım filmi için 10 bin liraya kadar destek verilecek.
Kurul Değerlendirmesi
KOSGEB’in çağrı ilanına çıkmasının ardından işletmeler tarafından yapılacak ön başvurular Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından alınacak. Başvuru yapabileceklerin listesi, ilgili işletmelere duyurulacak. Daha sonra KOSGEB, kesin başvuruları alacak ve oluşturulacak kurulda değerlendirecek. Kurulda KOSGEB personeli, İl Kültür ve Turizm Müdürü, İl Ticaret Müdürü veya Kalkınma Ajansı temsilcisi yer alacak. Kurul, kesin başvuruları değerlendirip karara bağlayacak. 
Çeşm-i Bülbül’den Şerbetçiliğe
Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Kolları Listesi’nde 31 farklı ham madde ile üretilen meslekler yer alıyor. Listedeki mesleklerden bazıları şöyle: Takunya yapımı, şimşir tarak yapımı, çeşm-i bülbül, debbağlık, kök boyacılığı, dantel örme, hallaçlık, Şile bezi dokuma, çorap örücülüğü, bakırcılık, telkâri, kazaziye yapımı, oltu, lüle, kehribar taş işlemeciliği, çinicilik, at arabacılığı, gramafon tamirciliği, folklorik bebek yapıcılığı, gölge oyunu tiplemeleri yapımı, ebru, hat ve tezhip sanatkarlığı, nakkaşlık, şerbetçilik.