Düzce depremi, olası Marmara depremini tetikler mi?

banner297

Düzce'de meydana gelen 5 şiddetindeki deprem İstanbul dahil birçok ilde hissedildi. Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınına bağlanan uzman isim, bu depremin Marmara Bölgesi'ndeki olası depremi tetiklemeyeceğini açıkladı.

Güvenlik 17.11.2021, 16:15
Düzce depremi, olası Marmara depremini tetikler mi?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na göre saat 15.40'ta Düzce Merkez'de 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Düzce Valisi Cevdet Atay, 18,02 kilometre derinliğinde meydana gelen depremle ilgili şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşılmadığını açıkladı.

Depremin ardından uzmanlar da canlı yayına bağlanarak, söz konusu depremin büyük Marmara depremini tetikleyip tetiklemeyeceğini değerlendirdi. Düzce'de meydana gelen depremin Marmara için bir tehdit oluşturmayacağını belirten Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Deprem İstanbul depremi değil, Marmara için tehdit oluşturmuyor" dedi.

Prof. Ersoy, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Düzce'de biliyorsunuz 1999 Kasım ayında bir deprem olmuştu. Düzce deprem bölgesi. Bir önceki depremde Avcılar'dan depremi hissetmiştik. Deprem dalgalarında iletim daha kolay oluyor. Bazı kaynaklara göre 5.3, bazı kaynaklara göre 4.9 anladığıma göre İstanbul'dan Bolu'ya kadar hissedilmiş. Anca bu İstanbul depremi değil, Marmara'nın depremi değil. Marmara'da beklediğimiz deprem ayrı bir deprem. Düzce'nin depremi bu, bizi dolaylı yoldan etkiledi"

Yorumlar (0)
9
açık