Vestel’de sendikalı işçi olacak mı? Bakanlık karar verecek 

banner297

Vestel Beyaz Eşya Fabrikasında üye sayısını yüzde 51’in üzerine çıkaran Türk Metal Sendikası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki için resmen başvurdu. Son kararı bakanlık verecek. Karar olumlu çıkarsa Vestel’de sendikalı işçi dönemi başlayacak. 

Genel 29.11.2022, 10:27 29.11.2022, 10:31
Vestel’de sendikalı işçi olacak mı? Bakanlık karar verecek 

Manisa’nın en büyük üretim tesisine sahip olan Vestel’de uzun süredir sendikal faaliyetler yürüten Türk Metal Sendikası, ilk kez konuyu resmi makamlara taşıyabilecek çoğunluğa ulaştı. Konuyla ilgili en yetkili resmi makam olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildiren Türk Metal Sendikası, yetkili sendika olabilmek için izin istedi.   
HENÜZ NETLEŞEN BİR DURUM YOK 
Geçtiğimiz günlerde kongresini yapan Türk Metal Sendikası’nda Başkan Ercan Dereli, hedeflerinin Vestel’e girmek olduğunu belirterek, umutlu konuşmuştu. Türk Metal Sendikası Genel Merkezinin yürüttü süreçte nasıl bir sonuç çıkacağı merak konusu. Top bakanlıkta. Onay çıkarsa 10 bini aşkın kişinin çalıştığı Vestel Beyaz Eşya Fabrikasında sendikalı işçi dönemi başlayacak. Ancak henüz netleşen bir durumun olmadığı da bir gerçek.   
TOPLAM 17 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR 
Manisa’nın en büyük üretim tesis olan Vestel’de toplam 17 bini aşkın insan çalışıyor. Sendikanın yetki istediği Beyaz Eşya’da 10 bini aşkın çalışan var. Türk Metal Sendikasının yetkili olabilmesi çalışanların için en az yüzde 51’ini üye yapması gerekiyor. Sendikanın iddiasına göre bu gerçekleşti.  
Vestel elektronik eşya bölümünde ise 6 bine yakın çalışan var. Sendikanın burada da çalışmalarının olduğu konuşuluyor.  
Bundan sonraki süreç Bakanlık ile Türk Metal Sendikası Genel Merkezi arasındaki resmi süreçte netleşecek. 

Yorumlar (1)
Muzaffer muzaffer 3 ay önce
Sendikaya geçince cok mu iyi olcak sanıyorsunuz? Sizi her ay afedersinz gibi sagcak sendika. Aylık en az 300 tl aidat kescekler. Tabi girmek isticek vestele en 20 bin uye. Bin pişman olacaksiniz