ULAŞIM ÜCRETLERİNE ZAM AÇIKLAMASI

banner297

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, akaryakıt fiyatlarına her gün zam geldiğini, bu durumun toplu taşıma araçlarını zorda bıraktığını belirterek, ister istemez zam yapmak durumunda kaldıklarını açıkladı. 

Genel 15.06.2022, 17:39
ULAŞIM ÜCRETLERİNE ZAM AÇIKLAMASI

Başkan Karaağaç, “Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak sürekli zam taraftarı değiliz. Manisa’daki vatandaşlarımızı ekonomik olarak daha fazla zor durumda bırakmak istemiyoruz. Bizde artık bu işin sürdürülebilirliği kalmadığı için bilmiyorum da yıllardan beri bu mesleğin içerisindeyim. Son 6 ayda üçüncü zammı aldık. Ocak ayında mazot 13 liraydı bir zam aldık, üçüncü ayda bir zam daha aldık 22 lira olunca. En son Haziran ayının 9’unda UKOME toplantısında bir zam talebinde daha bulunduk. Neden bu zamları almak zorunda kaldık. Dünyada ve bilhassa ülkemizde akaryakıtın çok yüksek zamlanmasından dolayı toplu taşıma esnafımız gerçekten de zor bir süreçten geçiyor. Baktığımız zaman kazandıkları aylık brüt paranın yüzde 80-85’i akaryakıta gidiyor. Tabi bunun içerisinde yedek parçadır, yağı değişimidir, lastik falan hiçbiri yok. Onlarda yüzde 200-300 oranlarında artmış vaziyette. Bizde kaçınılmaz olarak bu zammı talep ettik. 15 Haziran itibariyle Manisa Merkez başta olmak üzere Salihli, Turgutlu, Alaşehir, Soma, Akhisar ilçelerimizin içerisinde çalışan araçlar için tam 7,50 lira, öğrenci 4,50 lira oldu. Ayrıca 141 nolu üniversiteye çalışan araçlarımız var. Onlarda da tam 8,50 lira, öğrenci 5 lira oldu. Zamlı tarife uygulanmaya başladı. Aldığımız duyumlara göre akaryakıta yine zam geliyor. Gene zamlı başladık. Bizim 155 Nolu kooperatiften örnek vermek istiyorum. Bir araç ayda bin litre akaryakıt yakıyor. 168 araç var. 1 lira dahi zam gelse günlük bizim 155 nolu kooperatifinden 168 bin sırf akaryakıta gidiyor. Bu demektir ki her araç başına bin lira daha kayıp olmuş olacak. Başta sayın Cumhurbaşkanımızdan, devletimizden, hükümetimizden bilhassa toplu taşıma araçları için ÖTV’siz, KDV’siz bir indirim bekliyoruz.  Bu mazot artışları böyle devam ederse toplu taşıma durma noktasına gelecek. Zaman zaman kontak kapatılacak falan deniliyor. Biz bu işin içinde hiç olmadık. 87-88 yıllarından beri Manisalıları toplu taşıma araçlarıyla taşıyoruz. Bunlardan çocuğumuza baktık. Bu süreçte bizim böyle bir niyetimiz yok ama yarın öbür gün mazot alamayacak duruma geleceler. Mecburen araçları çalışamayacak duruma gelecek. Bizim korkumuz bu. Bir an önce devletimizden akaryakıtta indirim bekliyoruz” dedi. 
Taksi esnafının da zam talebinin onaylandığını ifade eden Karaağaç, “Toplu taşımanın yanında taksi esnafımıza destek olmak için ikinci zammı onayladık. 2022 Ocak ayının 5’inde zamlı tarifeyi vermiştik. O zamanlar akaryakıt 13 liraydı. Alınan zamma göre taksi ücreti açılış 7 lira olurken, 10 lira kilometre, kısa mesafe dediğimiz yolculardan da 30 lira ücret olarak onaylandı. Laleli Cumartesi Pazaryerinde taksimetre ayarları yapılmaya başlandı” diye konuştu.

Yorumlar (6)
Ozan Arif 3 hafta önce
''ehonomi coh eyi'' diyen yaşlılardan alma, gariban vatandaştan, gençlerden acısını çatır çatır çıkar. olmaz kardeşim vAllahide billahi de Allah bile razı gelmez. ehonomi coh eyi ise taşın altına o yaşlılarda elini koysun. heç olmadı onlardan da öğrenci ücreti kesilsin ki, tüm yük 140 litre mazot parasına 1 ay çalışan gençliğe kalmasın...
manisalı 3 hafta önce
insanlarla alay etme yarın öbür gün sende yaşlı olcan looser ozan
metin 3 hafta önce
üniersite öğrencilerine bari acıyın aktarmaya zam yapmayın zaten şehir içinden geçen izmir caddesinden devam eden bir araba koymuyonuz bide aktarmayı pahalıyapıyonuz tamam mazot pahalı ama sizde bi tokat vuruyorsunuz fırsat bu fırsat
manisalı 3 hafta önce
ulaşımı belediyenin alması gerekli. artık özeller haklı olarak bu işi sürdüremez.lav edilmesi gerekli.belediye zarar etse de hizmet için var
Nazlı Tekin 3 hafta önce
Ayda 25 gun kursa gitmek icin 375 tl. vereceğim, emekli maaşım pazar parası, ev giderleri ,market alışverişi derken heray acık veren bütçeyle geçinmeye çalışıyorum ve tek biz değil otobüsleri kullananların %85 -90 ı aynıyız.Biz nasıl geçineceğiz diye düşünürken birde bu zam hiç olmadı,hiç.Bize yemeyin,içmeyin,evinizde oturun, muamelesi yapılıyor,yazık.Hastaneye gitmek için 15 tl, sonuçları almak için 15 tl,ilaçlar için pay v.s. ücret biz yaşlı vatandaşlar için parası varmı yokmu düşünmüyorsunuz. Okula giden öğrenciler ,ailelere yüklenen bu masraflar herkesin üzüntüsü oluyor.Yazık yazık. RABBİM e havale ediyorum , RABBİM bizi görüyo,duyuyor,görüyor, cümlemize yardım etsin.
Hakkı 3 hafta önce
Bu zammı yapan arkadaşlar, kahveye gidince kahveciye söyleniyor. Pazara çıkınca pazarcıya. Dikkat ettiniz mi Belediyeden ve Belediye başkanından ses yok. Kendi arabalarınıza zam yapmayın, birkaç ayrı hat çıkarın. bu fırsatçıları millet görsün. aynı paraya istanbulda izmirde daha uzun mesefa gidilebiliyor.
36
açık