banner298

Sendika üyeleri çıkarılan işçiler için toplandı 

banner297

Türk Metal Sendikası, Elit Jant fabrikasında işten çıkarıldığı iddia edilen işçiler için basın açıklaması yaptı.  

Genel 09.08.2022, 17:33
Sendika üyeleri çıkarılan işçiler için toplandı 

Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Dereli, Elit Jant A.Ş işyeri önünde  sendika üyeliklerinden dolayı iş akdi feshedilen 5 üyeye destek amaçlı  basın açıklaması düzenledi.
Üyelerin de katıldığı açıklamada Başkan Dereli şunları söyledi: “Bugün burada Elit Jant Emekçilerinin sendika üyeliklerine saygı duyulması için, iş akdi feshedilen 6 kardeşimizin tekrar işbaşı yaptırılması için, İşvereni Toplu Sözleşme Masasına davet etmek için toplandık. 

Elit Jant işverenine çağrımızdır: Elit Jant emekçileri hür iradeleri ile Türk Metal Sendikasına üye olmuşlardır. 05 Ağustos 2022 tarihinde de yasanın aradığı çoğunluğu sağlayarak Bakanlıktan gelen yetki tespiti ile birlikte Türk Metal Sendikasını yetkili kılmıştır. 

Bizim amacımız, Elit Jant emekçisinin istek ve taleplerini, hakkettiği ücretleri sosyal diyalog çerçevesinde Toplu Sözleşme masasında almaktır. 

Emekçilerin sesine kulak verin; Sendikalı olmak, sendikalı çalışmak anayasal hakkımızdır. Sendikamız Elit Jant emekçisinden aldığı yetkiyle işverene buradan dostane şekilde el uzatıyor. Uzattığımız eli havada bırakmayın, şu zor günlerde kimsenin ekmeğiyle oynamayın, işten çıkardığınız 6 kardeşimize tekrar iş başı yaptırın. Elit jant emekçisinin insani ve demokratik taleplerine saygı duyun. İşyerinde çalışma barışı bozulmadan Toplu Sözleşme Sürecini en kısa sürede başlatalım. Gelin masaya oturalım buradaki arkadaşlarımızı toplu sözleşmeye kavuşturalım. 

Değerli Elit Jant emekçileri, Sizler, daha iyi bir gelecek için başvurdunuz sendikamıza. Sizler, daha iyi bir çalışma ortamı için direndiniz işverene. Sizler, hakkınız olanı almak için mücadele ettiniz. Türk Metal Sendikası olarak da biz sizin yanınızdayız ve zafer kazanana kadar da yanınızda olacağız. 

Sendikaya üye olamayan Elit Jant çalışanı kardeşlerim…  Sizleri sendikalı olmaya arkadaşlarınızın mücadelesine destek olmaya çağırıyorum. Birlik olun, hakkınız olanı almak için mücadele edin, Kararlı bir işçinin önünde, örgütlü emekçilerin önünde hiçbir kuvvet duramaz. 
Bu duygu ve düşüncelerle başta bizlere destek veren tüm işyeri temsilcilerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Hepinizi tekrar selamlıyor saygılar sunuyorum.”

Yorumlar (1)
manisalı 2 ay önce
devletin bu duruma el atması gerekli. madem sendikalı olmak yasal hak tazminatı öde gönder olmaması lazım
22
açık