RUHSAR PEKCAN'LA İLGİLİ SON KARARI TBMM VERECEK 

banner297

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın dezenfektan skandalının ardından istifa etmişti. Yapılan ihbarları inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosu, yetkisizlikten şikayetleri işleme koymayarak, yetkinin TBMM'de olduğu kararını verdi.

Genel 07.12.2021, 21:08
RUHSAR PEKCAN'LA İLGİLİ SON KARARI TBMM VERECEK 

Odatv Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Can Özçelik, Nisan ayında eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'ın dezenfektan üreticisi iki şirketin sahibi olduğunu, bu şirketler üzerinden üretilen dezenfektanın ise Ticaret Bakanlığı'na satıldığını belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. Haberde, bugüne kadar bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL'lik ürün satıldığı belirtilmişti.
Pekcan'ın kendi bakanlığına sattığı mallar Türkiye'nin gündeminde günlerce kalmış ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı görevden almıştı.
Odatv'nin "Kendi bakanlığına mal satan bakan" haberlerinin ardından eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında, 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla, çok sayıda suç duyurusu yapıldı. Yapılan şikâyetlerde Pekcan’ın kendisinin ve eşinin yönetiminde olan bir şirketten bakanlığa dezenfektan satın alması suretiyle devleti zarara uğrattığı belirtildi.
GEREKÇE AÇIKLANDI 
Pekcan hakkında yapılan 6 ihbar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosu’nda, tek dosyada toplandı. Savcılık, söz konusu şikâyetlerle ilgili "dilekçenin işleme konulmamasına" karar verdi.
Hürriyet'ten Mesut Benli'nin aktardığına göre, 6 Ekim 2021 tarihli kararda, eski bakan Pekcan’ın görevi kötüye kullanma suçunu işlediği iddia edildiği belirtilerek, "Dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkındaki iddiaların görevinden kaynaklanan eylemlerle ilgili olup, bakanlık görevi kapsamında bulunduğu, bakanlar hakkında görevden kaynaklanan isnatlara ilişkin soruşturma yetkisinin TBMM’ye ait olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızın bakanlar hakkında görev suçları ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yetkisinin bulunmadığı değerlendirilmiştir. Açıklanan nedenlerle; ihbar edilen dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma ve kovuşturma yetkisinin olmaması nedeniyle 'dilekçeninin işleme konulmamasına karar verildi" denildi.
Kararda ayrıca, kanuni bir zorunluluk olmaması nedeniyle, ihbar eden kişi ve kurumlara kararın tebliğine yer olmadığı da kaydedildi.
Kaynak: Odatv 

Yorumlar (1)
ahmet 2 ay önce
gözlüklü teyze de uymuş diğerlerine çarpmış biraz işte...
0
açık