PROTOKOL NOTLARI. ERGÜN VE ÖZEL ARASINDA NELER YAŞANDI?   

banner297

Manisa’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları siyasileri de bir araya getirdi. Manisa’nın 10 milletvekilinden sadece CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in katıldığı kutlamalarda Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da hazır bulundu. Protokolde yan yana oturan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile Özgür Özel arasında sıcak bir diyalog olduğu söylenemezdi. İkili bayram sonrası el sıkışmayı ihmal etmedi.     

Genel 29.10.2022, 14:34 29.10.2022, 14:44
PROTOKOL NOTLARI. ERGÜN VE ÖZEL ARASINDA NELER YAŞANDI?   

HABERVE FOTO: MURAT YALÇIN 
Manisa’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama töreni düzenlendi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’in makamında tebrikleri kabulüyle başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı okundu. 
Törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, 1. Komando Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Kalkan, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Manisa İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

PROTOKOLDE BOŞ KOLTUK DİKKAT ÇEKİNCE  
Geçiş töreni başlamadan önce protokol üyeleri yerlerini aldı. Başkan Cengiz Ergün ile Özgür Özel’in arasında kalan koltuğun boş olması dikkat çekti. Bir süre kimse o koltuğa oturmadı. Başkan Ergün’ün eşi Şeyma Ergün’e ayrılan koltuk dolmayınca Özgür Özel yerinden kalkarak Ergün’ün yanındaki koltuğa oturdu. 
Ancak son aylarda mecliste ve farklı mecralarda yaşanan tartışmalar nedeniyle gergin bir süreç yaşayan ikili, tören boyunca pek konuşmadı. Tören bittikten sonra Vali Karadeniz ile birlikte makam araçlarına doğru yürüyen Özel ve Ergün, burada sadece el sıkışıp ayrıldı. 
ÖZEL ALKIŞLAMADI 
Törende her ilde olduğu gibi Manisa’da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajı okundu. Mesajın sonunda protokol üyeleri ve alandakiler konuşmayı alkışlarken Özgür Özel’in alkışlamaması ve tepkisiz kalması dikkat çeken bir ayrıntı olarak objektiflere yansıdı. 
VALİ KARADENİZ’İN FEDAKARLIĞI 
Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, kısa süre önce kardeşi Mustafa Karadeniz’in ölüm haberiyle sarsılmıştı. Cenaze namazı için Samsun’a giden Karadeniz, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için taziye devam etmesine rağmen Manisa’ya dönüş yaparak kutlamalara katıldı. Vali Karadeniz’in törende konuşma yaparken yaşadığı üzüntünün sesine yansıdığı görüldü. 
Kutlamalarda bürokratlar ve siyasiler Karadeniz’e baş sağlığı dileğinde bulundu. 
MANİSALILARIN İLGİSİ…
Cumhuriyet Bayramları Manisa’da hep coşkuyla kutlanır. Bu bayramda da halkın ilgisi oldukça yüksekti. Hem meydanı hem de Doğu Caddesini sağlı sollu dolduran vatandaşlar, geçiş töreninde askerlerimizi ve öğrencileri alkışladı. Bu coşku Cumhuriyetimizin ne kadar sağlam temeller üzerinde olduğunu bir kez daha dosta düşmana gösterdi.    


 


 

Yorumlar (3)
Cihat girgin 1 ay önce
Özgür alkislamadi diye reis coook çok uzulmustur.
Manisalı 1 ay önce
Özgür Özel'i Cengiz Ergün'ün yanından başka ayırtılacak koltuk mu yoktu? Kim organize ettiyse düşüncesiz davranmış yada başka hesap! yapmış. Bu yüzden genellikle her ikisi tören boyunca somurtmak zorunda kaldı ama Cengiz Ergün'ün Manisa da ki prestiji ve kortejde ki pek çok BŞB iştiraki derneği kulübü nedeniyle yüzü gülerken, Tören konuşmaları, müzikleri, görselleri, geçide katılanların taşıdığı pankartlarda sözlerin dolu dolu Atatürk temalı olması da Özgür Özel'in yüzünü güldürdüğü gibi vatandaşlar tarafından da takdir topladı. Zira Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı Mesajında Toki ve Togg dan bahsederek 'engellemeye çalışanlar' vs. gibi siyasi içerikli sözleri nedeniyle Özgür Özel ve il başkanı Semih Balaban alkışlamadığı gibi, tören alanında ki vatandaşlardan da fazla alkış almadığı ortada, Millet artık kutuplaştırıcı siyasetten bıktı, birlik beraberlik ve huzur istiyor. Protokolün karşısında ki sunum platformu ve canlı yayın aracı gibi kullanım alanı nedeniyle bariyerler Emekliler parkındaki yola yakın havuzun duvarına kadar yanaştırılmış, havuzun öbür tarafı da bariyerli olduğu için insanların geçeceği bir koridor kalmamış insanlar, çocuklar, bebek arabaları yaşlılar havuz duvarına tırmanarak havuzun üzerinden geçiş yaptılar 1 saat boyunca, orada Polisler var Zabıtalar var bariyeri 1 metre öne alarak vatandaşın geçişini sağlamak için kimse kılını kıpırdatmıyor. Organizasyon görüldüğü kadarıyla bir kaç Valilik personeli, Belediye ve Mat derneğine verilmiş, Sunucu mikrofondan Ormancılar anonsu yapıyor ama geçen İtfaiye, ardından İtfaiye anonsu yapıyor bu defa Ormancılar geçiyor, sunucunun elinde ki ile organizasyonun elinde ki liste aynı değil mi? Askerin dövüş teknikleri gösterisi harikaydı ama tam aksine yüzlerce öğrenci saatlerdir geçit için beklerken tüfekli tüfeksiz ısınma hareketleri gibi çok basit bir koreografiye onlarca dakika ayrılması da çok anlamsızdı zaten silahların da protokole doğru bir kaç defa doğrultulması da hoş olmadığı gibi protokolde yüzler gerildi. Bu bir kaç aksaklık dışında gayet güzel bir Cumhuriyet Bayramı yaşadık Manisa olarak. Tüm Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Manisa'mızın ve Türkiye Cumhuriyetinin Bayramı Kutlu olsun.
Sıradan vatandaş 1 ay önce
Vali bey böyle zor bir günde bayram için dönüyor. Fakat 9 milletvekili törene gelmiyor. Tarih bugünleri yazacak.