banner298

Nureddin Nebati: Motorinin 22 liraya düşmesi neden manşetlerde yok?

banner297

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, akaryakıt fiyatlarının düşmesinin medyada az yankı gördüğünü söyleyerek, "Motorin 22 liraya indi manşetlerde yok. Benzin 22 liraya düştü altyazı geçiyor" dedi.

Genel 11.08.2022, 15:21
Nureddin Nebati: Motorinin 22 liraya düşmesi neden manşetlerde yok?


Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş nedeniyle petrol fiyatlarının tavan yapması dünya ekonomisinde sorunlara neden oldu.

Petrol fiyatlarının yükselmesi, Amerika'dan Avrupa'ya tüm ülkelerde enflasyonu zıplattı. Bu ülkelerden biri de Türkiye oldu.

Ancak Türkiye'nin girişimleriyle Rusya ile Ukrayna arasındaki krizler yavaş yavaş çözüme kavuşturulmaya başladı.

Çözüm ortamı, petrolün fiyatlarının düşürmeye başladı.

Akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşandı
Bu da Türkiye'de pompa fiyatlarında etkisini gösterdi.

Yapılan indirimlerle birlikte güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 23,18 liradan satılırken, benzinin litresi ise ortalama 20,05 liradan satılıyor.

Bakan Nebati tepki gösterdi
Bu indirimler yaşanırken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Ümraniye'de "Yüz Yüze 100 Gün" programında yaptığı konuşmasında, basını indirimleri göstermedikleri gerekçesiyle tepki gösterdi.

Nureddin Nebati, enflasyondan bahsettiği konuşmasında, "Enflasyonu kararlılıkla biz yeneceğiz." iddiasında bulundu, vergi konusunda değerlendirmeler yaptı.

"251 milyar lira vergi gelirinden feragat ediyoruz"
"Enerjideki artışları asgari düzeyde yansıması için sübvanse ediyoruz. 251 milyar lira vergi gelirinden feragat ediyoruz" diyen Nebati, akaryakıt fiyatlarındaki artışların manşet olduğunu söyledi, ancak indirimlerin manşetlerde yer almadığından şikayet etti.

Nureddin Nebati akaryakıt fiyatları ile ilgili şöyle konuştu:

"Fiyatlar çıkarken manşet, düşerken haber yapılmıyor"
"Son iki ayda dünyada petrol fiyatları yükselirken ana haberlerin manşetleriydi. Benzine, motorine zam sabah akşam manşetti. Dünyadaki fiyatlar arttı. OECD içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz. Biz yüzde 24’lerde vergi alıyoruz. Pompa çıkış fiyatlarında hemen her akşam haber alıyoruz. Motorin 22 liraya indi manşetlerde yok. Benzin 22 liraya düştü altyazı geçiyor. Sorunlara büyüteçle bakmak, karamsarlık yapmak. Hakkı teslim edin, bu kadar. Petrol umut ediyorum daha da aşağı iner." diye konuştu.

Yorumlar (7)
Adamm 2 ay önce
Şuna biri söylesin ne içiyorsa azaltsin
Manisalı 2 ay önce
Aldığın fiyata (7,6 TL) geri getir o zaman manşette görürsün.
Mahmut 2 ay önce
Agam bizlen billur geçiy...
ahmet 2 ay önce
bakan haklı mazotun litresi 7 liradan 22 liraya düştüğü için tüm yurtta ve yavru vatan kıbrısda çoşkuyla kutlamamız lazım
temel 2 ay önce
hiç utanma yok arkadaş benzin 7 tl den gelmiş 30 yakın çıkmış şimdide 22 tl olmuş haber yapmamışlar diye çıkmış demeç veriyor arkadaş yuh olsun size bu kadar mı küçüldünüz bu kadar mı vasıfsızsınız be.
dadaş ali 2 ay önce
kesinlikle haklı. herşey düşüyor hayat güllük gülistanlık. benzin son 10 yılın dibini gördü. ekmek bedava.. su bedava.. et desen bıktık hergün yemekten.. millet aç gözlü , nankör..
temel 2 ay önce
ne biçim haber sitesi bu yaptığımız yorumları yayınlamaya mı korkuyorsunuz ???
12
açık